Donanım cüzdan kavramına aşina değilseniz, bir kağıt cüzdana veya bilgisayardaki şifreli bir özel anahtara karşı avantajının ne olduğunu merak edebilirsiniz.

 

Donanım cüzdanlarının arkasındaki ana ilke, şifreleme sırları (özel anahtarlar) ile kolay hacklenebilecek bilgisayarlarınız ve akıllı telefonlarınız arasında tam bir izolasyon sağlamaktır. Modern bilgisayarların ve akıllı telefonların güvenlik açıkları çok iyi bilinmektedir ve eğer özel anahtarlarınızı orada tutarsanız (özel anahtar = dijital varlıklarınız), saldırıya uğramanız ve her şeyi kaybetmeniz sadece an meselesidir.

 

Bir kağıt cüzdan dijital varlıklarınızı saklamak için güvenli olabilir ama unutmayın ki dijital varlıklarınızı kullanmak isteyip şifrenizi bir bilgisayarda kullanana kadar. Bilgisayarınızda bir virüs bulunuyorsa şifrenizi bilgisayarınıza aktardığınız anda güvenliğinizi yitirmiş sayılırsınız.

 

 

Donanım cüzdanlar, uygun maliyetli, taşınabilir ve kaybetme durumunda kolayca kurtarılmasına olanak tanıyan bir cüzdandır. Önemli miktarda dijital varlığınız varsa donanım cüzdanı kullanmak akıllıca olacaktır.