Tüm Ledger ürünleri Fransa’da üretilmektedir.

Yeni Nano S'inizi satın aldınız, şimdi yapılandırmanız ve  coinlerinizi yönetmek için bazı uygulamalar yüklemeniz gerekiyor.


 

Nano S'nizi çalışmak için 2 şey gerekiyor:

 Hesaplarınızı yönetmek, ödeme göndermek ve almak,  için cüzdanlarınızı kurup çalıştırmak

için Chrome tarayıcısı çalıştıran bir bilgisayara ihtiyacınız var.

 Chrome uygulamalarınıza giriş yapmak ve işlemlerinizi doğrulamak için USB kablosuyla Nano

S'yi kullanın.

Nano S çoklu uygulama cihazınızdır, bu nedenle Bitcoin, Ethereum ve diğer pek çok uygulamayı

(altprogramlar, kimlik doğrulama, vb.) Yükleyip kaldırabilirsiniz. Bu uygulamalar, ücretsiz bir uygulama

mağazası gibi Ledger Yöneticisi aracılığıyla yüklenebilir . 

Nano S'inizle başlamak için neleri yüklemek  için, https://www.ledgerwallet.com/start adresine

gidin ve  talimatları izleyin.

Bu öğretici sayfaların ardından:

1. Nano S'yi başlat

2. Cüzdanınızı yedekleyin

3. Coinlerinizi Chrome'a ​​yükleyin: Ledger Cüzdan Bitcoin, - Ledger Cüzdan Ethereum – Ledger

Wallet Rİpple

4. Nano S uygulamalarınızı yönetmek için Yöneticinizi kurun

Cüzdanlarınızı yedeklemek için ek bir düzenleme yapmak zorunda değilsiniz: cihazınızı başlattığınızda siz zaten bir operasyonel yedeklemeye sahipsiniz demektir.

Cihazınızı ilk kez kullanırken Kurtarma sayfanıza kopyaladığınız 24 kelime varlıklarınızı korumanız için sizin en önemli ve gizli şifrenizdir. Kimseyle paylaşmayınız ve kaybetmeyiniz.

Nano S ürün yazılımı güncellemesi

 

Nano S'nin en son ürün yazılımı 1.3.1 sürümüdür. Nano S nizdeki Ayarları açarak kontrol edin  :  

Settings > Device > Firmware

 

  • Eğer firmware (1.0, 1.1 ya da 1.2) bir önceki sürümü varsa, NanoS güncellemesi yapmanız gerekmektedir.

Yedeklemeye başlamadan once

24 kelimelik şifreye sahip olduğunuzdan emin olun. Firmware güncelleştirildiğinde hesaplarınız silinir ve bu yedekleme sayesinde onları kurtarmanız gerekir. Yedek cihazınız olmadan ürün yazılımı güncellemeyi denemeyin.

 

  • 1.3.1 sürümünü zaten çalıştırdıysanız, herhangi bir güncelleme yapmak zorunda değilsiniz:

Nano S'yi güncellemek için adım adım talimatları aşağıda bulabilirsiniz:

Ledger magager iyükleyin (Chrome tarayıcısı veya Chromium gerektirir) ve başlatın
 

Ledger magager  sizin Nano S yazılımını güncellemek için Nano S kendisi uygulamaları yüklemek veya kaldırmak için inşa edilmiş bir Chrome uygulamasıdır.

  

Nano S'yi bağlayın, PIN'inizi girin ve gösterge tablosunda kalın

  • Ledger Manager uygulamasında (PC'nizde) sol sütundaki "Firmwares" sekmesini seçin ve sağdaki "Install" yeşil düğmesini tıklayın (aşağıdaki resme bakınız)      

Nano S onayınızı gerektirir: 

  • Nano S'deki güncellemeyi onaylayın (sürüm ve parmak izini kontrol edebilirsiniz)
  • Yeni ürün yazılımının kurulumunun sonuna kadar bekleyin. Bu adım birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilir.

  • Cihazınız hazır olduğunda, şimdi kullanmak istediğiniz uygulamaları tekrar yüklemelisiniz . Yöneticideki Uygulamalar sekmesine gidin ve yüklemek istediğiniz her uygulama için yeşil alt ok simgesine tıklayın. Uygulama yüklemesi başarısız olursa, önce cihazınızı bağlantısını kesip tekrar takmayı deneyin.

  • Cihazınız artık hazır ve güncel!

Ripple ;

Ripple, Blockchain teknolojisini ve gücünü kullanarak finansal kurumların ve onların müşterilerinin ödeme işlemlerini (özellikle uluslararası) daha hızlı, daha güvenilir ve daha ucuz şekilde yapmalarını sağlayan 2012 yılında kurulmuş olan bir şirkettir. Ripple bu hizmeti sunarken müşterilerine 3 çeşit çözüm sunar müşteriler bu üç üründen birisini kullanabilir. Bu üç üründen birisi Ripple’ın kripto parası olan XRP yi kullanır. Bu üç ürünü açıklayalım.

 

Xcurrent

Xcurrent bankaların uluslararası ödemeleri için ripple firmasının bir yazılım çözümüdür. Bankalar birbirleri arasında uluslararası ödemelerini ripple yazılımını kullanarak gönderirler ve ödeme detaylarını anlık olarak görebilirler Xcurrent çözümü XRP kullanmaz.

 

Xrapid

 

xRapid, likidite maliyetlerini en aza indirmek isteyen ödeme sağlayıcıları ve diğer finansal kuruluşlar içindir. Gelişmekte olan piyasalara yapılan ödemeler genellikle dünya çapında önceden finanse edilen yerel para hesaplarına ihtiyaç duyduğundan, likidite maliyetleri yüksektir. xRapid, likidite için sermaye gereksinimlerini önemli ölçüde azaltır.

 

 

xRapid, gelişmekte olan piyasalarda gerçek zamanlı ödemeleri sağlarken, maliyetleri önemli ölçüde azaltan talep üzerine likidite sağlamak için XRP'yi kullanır. Kurumsal kullanım için tasarlanan XRP, bankalara ve ödeme sağlayıcılara sınır ötesi ödemeler için yüksek verimli, ölçeklenebilir ve güvenilir bir likidite seçeneği sunar.

 

Xvia

xVia, standart bir arayüz kullanarak çeşitli ağlarda ödeme yapmak isteyen kurumlar, ödeme sağlayıcıları ve bankalar içindir. Xvia’da bir yazılım yüklemeye bile gerek yoktur, Basit API talebi ile işlem yapılır.

 

 

Bildiğiniz gibi bugüne kadar uluslararası para gönderme işlemlerimizde Swift kullanıyorduk, günümüzde Swift’i at arabasıyla ve başına 2 güvenlik görevlisi koyarak bir yerden bir yere para göndermeye çalışmak gibi düşünün çünkü işlemler bir yerden bir yere mail gönderilerek faks gönderilerek tamamen manuel maalesef ilkel yapılıyor diyebiliriz. Bu işlemin yolda günümüz haydutları (hackerlar) tarafından soyulması da cabası, işin son kullanıcı tarafındaki en dezavantajlı durumu ise gönderinizi (işleminizi) takip edemiyorsuz. işlemleriniz günler sürebiliyor ve çok masraflı. Şöyle açıklamaya çalışayım aracı kurumunuza hesabınızdan X miktar parayı A ülkesinde bulunan alıcıya göndermek istiyorsunuz ve bunun için gerekli talimatı verdiniz. Bundan sonra yapabileceğiniz tek şey aracı kurumun bir kaç gün sonra size evet tamam işleminizi tamamladık demesini beklemek ve bu iyi ihtimal bir de işleminizde bir hata oluşursa, zaman kaybını siz düşünün…ayrıca maliye çok ama çok yüksek, işte bu noktada günümüze damgasını vuran blockchain teknolojisini kullanan Ripple devreye giriyor, Ripple paranızı at arabasıyla taşıyan Swift yerine Ferrari ile taşıdığını düşünün.

Ripple yukarıda bahsetmiş olduğum gibi müşterilerine farklı çözün önerileri sunar bunlardan bazıları Xcurrent - Xrapid - Xvia gibi çözüm önerileridir. bunların içerisinden Xrapid XRP birimini kullanır.

 

XRP ;

XRP Ripple firmasının kripto para birimidir. Toplam 100 milyar adet XRP yaratılmış olup şuan 99 milyar 992 milyon adedi kalmıştır. Evet şuan bu kadar bulunmaktadır, çünkü XRP her transferde 0,00001 XRP yakacak şekilde dizayn edilmiştir, yani her gönderimde ödenen fee ne firma ne de madencilere (Ripple/XRP de madencilik yoktur.) gider…Bu XRP miktar yanar…İşlem bedeli herhangi bir tarafa ödenmez: XRP geri alınamaz bir şekilde imha edilir. Yeni bir XRP oluşturulamadığından, XRP'yi daha az kılar ve XRP'yi daha değerli hale getirerek XRP'nin tüm sahiplerine yarar sağlar. XRP saniyede 1.500 işlem yapabilmektedir ki bu sayı Ethereumda 15 bitcoinde 3-6 arasındadır. Saniyede 1.500 işlem visanın şuanki sayısıyla aynıdır.

Ripple ile çalışmakta olan ve XRP yi kullanmayı planlayan büyük kurumsal firmalar ripple firmasına elinde tuttuğu çok sayıdaki XRP yi bir anda piyasaya sürme ve piyasayı manipüle etme olasılığıyla ilgili kaygılarını dile getirdiler, bunun karşılığında ripple firması 2017 Aralık ayında 55 milyar XRP’yi, akıllı kontrat blockchain platformu olan Ethereum blockchainine ayda maksimum 1 milyar adet arz edilebilecek şekilde kilitledi ve böyle firmaların bu konudaki soru işaretlerini yanıtlamış oldu

 

Peki ripple ile ilgili en büyük iddia olan ripple para birini XRP merkezi mi?

Aslına bakılırsa ripple bu konu ile ilgil iddiaları yalanlamıyor fakat firma şu açıklamayı yapıyor…

Kripto paralarda üç önemli durum söz konusudur güvenlik, ölçeklenebilirlik ve merkeziyetsizlik…

XRP güvenlik ve ölçeklenebilirlik kısmını başarıyla tamamladı ve 2018 yılı merkeziyetsizliğe odaklanacak. Bakalım göreceğiz.

Ripple kurulduğu 2012 yılından itibaren ayakları yere basarak giden bir firma aynı zamanda San Francisco, New York, Londra, Sydney, Hindistan, Singapur ve Lüksemburg'daki ofisleriyle Ripple dünya çapında 100'den fazla müşteriye kurumsal müşteriye sahiptir ve her geçen gün yeni müşteriler eklemeye devam etmektedir. Aynı zamanda XRP her geçen gün daha fazla borsada işlem görmeye başlıyor.

Ripple’ın büyük iş ortaklarından birisi olan japon SBI Holding 2019 Ocak ayı içerinde kripto para borsalarını açacaklarını ve XRP yi özel kripto para birimi olarak listenin başında tutacaklarını belirttiler daha sonra borsanın açılma zamanı için 2018 yaz ayları olacağına dair bir güncelleme yaptırlar.

Ripple gerçek müşterilerin gerçek sorunlarını çözemeye odaklanmış ayağı yere basan ve ne yaptığını bilen bir blockchain girişimi bu doğrultuda XRP para birimlerininde geleceği parlak görünüyor. Önümüzdeki günlerde ne gibi anlaşmaların geleceğini ve XRP bin merkezci yapısı eleştirilene karşı merkeziyetsiz olacakları yönündeki açıklamalarını ne gibi adımlarla güçlendireceklerini takip etmek gerekiyor özellikle bu konuda net adımlar gelirse geleceği çok parlak olacaktır.

XRP saklamak için bilinen online cüzdan Toast wallet dır. Fakat güvenli bir şekilde saklamak için her zaman olduğu gibi donanım cüzdan Ledger Nano S öneririm.

 

Ripple kurumsal yatırımcılarından bazıları ;

Ripple müşterilerinden bazıları;

 

Not : Yatırım tavsiyesi değildir. Lütfen yatırım kararınız öncesi kendi detaylı araştırmanızı yapınız.

 

 

Hakkı Pehlivan

bitcoincuzdanim.com

Ledger Nano S cihazları fransa merkezli firma olan Ledger SAS firması tarafından Fransa’da üretilir.

Ledger Nano S kripto varlıklarınızı (bitcoin-ethereum-ripple-Litecoin-digibyte-Stellar vb.) güvenilir bir şekilde tutmanızı sağlayan hardware (donanım) offline cüzdandır.

Ledger Nano S ile ilgili önemli noktalar

Recovery Seed Kurtarma kelimeleriniz, Cihazınızı kurarken size verilen 24 kelime ; Ledger Wallet BIP39/BIP44 Blokzinciri protokolü üzerinden özel anahtarlarınızı ve cüzdanalarınızı oluşturan bir seed yönetir.

Bu kelimeler cüzdanı başlatırken BIP39 protokolü üzerinden BIP39 sözlüğünden veriliyor, güvenlik sebebiyle bu kelimeler ilk kurulumda yalnızca bir defa verilir ve bir kopyası hiç bir yerde tutulmuyor tutulması imkansız zaten merkeziyetsiz çalışma prensibinin aslında önemli noktalarından birisi bu konu, şayet bu şifrelerin yedekleri firma tarafından tutuluyor olsaydı bir aracıya güvenmek zorunda olurduk ama belirttiğim gibi bu çok özel şifre cihazınızı kurarken randomize bir şekilde size özel oluşuyor ve sadece sizde var.

Bu 24 kelime sizin herşeyiniz cüzdanınızı kullanırken bu 24 kelimeye ihtiyacınız olmayacaktır. Yine cihazı oluştururken sizin belirlediğiniz pin kodunuzla cihazınıza giriş yapacaksınız. Fakat başınıza gelebilecek bir problemde örneğin cihazının kaybolması - bozulması - çalınması durumunda varlıklarınıza ulaşmak için bu kurtarma şifrelerinize ihtiyaç duyacaksınız yine bir Ledger nano s üzerinden veya BIP39 algoritması ile çalışan diğer cüzdanlar aracılığıyla bu 24 kelimelerinizi girerek varlıklarınıza ulabilirsiniz. Hatırlarsanız, cihazını kurarken size yeni bir cihaz mı kurmak istiyorsunuz eski cihazınızı mı kurmak istiyorsunuz diye sormuştu eski cihazımı kurmak istiyorum dediğinizde bu 24 kelimeyi sırasıyla (evet mutlaka size verilen sırada not edin çünkü gerekli durumlarda sırasıyla girmeniz gerekiyor) girdiğimizde tüm dijital varlıklarımıza ulaşabiliyoruz.

Cihazınızı Ledgerwallet sayfasında linkleri verilmiş olan Google app. Ler aracılığıyla kullanırken browser support ‘‘no’’ olmalı  fakat cüzdanızı myether wallet üzerinden kullanacaksanız browser support ‘‘yes’’ olmalı.

Cihazdaki uygulamaları silerseniz örneğin cüzdanınızdan ethereum uygulamasını veya litecoin uygulamasını sildiniz. Bu varlıklarınıza hiç birşey olmaz, bu uygulamaları cüzdanınıza tekrar yüklediğinizde varlıklarınızı cüzdanınızda göreceksiniz. Ledger Nano S güncellemelerinde cüzdanınız üzerinden uygulamaları silmeniz gerekebiliyor, merak etmeyin gönül rahatlığıyla silip tekrar yükleyebilirisiniz.

Kripto paralarla işlem yaparken her zaman dikkatli ve tedbirli olmalısınız tavsiyem mutlaka tüm gönderme ve alma işlemlerinde kopyala yapıştır yaptığınız adresin en azında başından ve sonundan 3 - 4 hanesini kontrol edin.

Ledger Nano S display özelliği ile bitcoin alacağınız zaman uygulama üzerinden size verilen adresi cihaz üzerinden kontrol etmenizi ve onay vermenizi sağlar, ben mutlaka cihaz üzerinden de bu adresimi hem de her işlemimde kontrol ederim. Acele etmeye gerek yok ve çift kontrol daima iyidir.

Bir diğer soru public adresinizi ödeme almak için verdiniz. Bu adresi ıban numaranız gibi düşünebilirsiniz aslında, adresinizi verdiğinizde yada borsadan kendinize bir gönderim yapmak için girdiğinizde gönderim yapılırken Ledger Nano S in online olmasına gerek yoktur, cüzdanınızı bağladığınızda ödemenizi otomatik olarak alacaksınız.

Ledger Nano S cüzdanları 2 yıl garantilidir. Faturanızla birlikte ibraz etmeniz yeterlidir.

 *Ripple (XRP) gönderirken destination tag istiyor.

Destination tag borsalarda bulunan hesabınızın/adresinizin size ait olduğunu kanıtlamak içindir. şöyle açıklamaya çalışayım. Borsadan-borsaya veya cüzdandan-borsaya Ripple (XRP) göndereceğiniz zaman bu destination tagı girmeniz gerekir yoksa borsada bu varlığınızı bulamayabilirsiniz.

Cüzdanda destination tag bölümünü görebilmeniz için advance modu açmanız gerekir. Aşağıda bulabilirsiniz.

 

 

 

Borsadan cüzdana Ripple (XRP) gönderirken destination tag girmenize gerek yoktur.

Bu vesile ile tekrar hatırlatmak isterim ben gönderim alım yaparken her defasında önce küçük bir miktar gönderiyorum işlemi sorunsuz olduğunu netleştirdiğimde devam ediyorum.

Ledger Nano S cüzdanınızda BTC ve LTC de farklı hesaplar açabilirisiniz. Bitcoin uygulamasını açtığınızda ‘’add account’’ butonu göreceksiniz. Buradan farklı hesaplar açarak kullanabilirsiniz. Farklı hesaplar açabilmeniz için hesabınızda bir miktar bitcoin / Litecoin bulunması gerekir aksi halde yeni hesap açılmaz.

Bilgisayarınızda Ledger aplikasyonlarından birisi açık olduğunda başka  bir  uygulama açılmaz böyle bir hata görürseniz, diğer uygulamanın kapalı olduğundan emin olun.

Ledger Nano S cihazınızla

Chrome üzerinden https://www.myetherwallet.com/ u açıyoruz

Üstteki menüden send etherðer tokens seçiyoruz Burada cüzdanınızı açabileceğiniz seçenekleri görecekseniz.Belirtmiş olduğum gibi ben ledger nano s kullandığım için seçeneklerden ledgerwallet seçiyorum.

 

Ledger Nano S cüzdanımızdan ethereum uygulamasını açıyoruz ve myetherwallet üzerinden connect butonuna tıklıyoruz.

Connect’e bastığınızda cüzdanınız açılmazsa, Ledger nano s cihaz üzerinde ethereum uygulamasına girin ve Settings bölümüne gidin, Browser support kısmını ‘’yes’' yapın. Detayları aşağıda bulabilirsiniz. Aplikasyonlar üzerinden kullanırken ‘’no’’ olmalı.

 

                              

 

                             

 

 

Aynı zamanda myetherwallet üzerinden işlemlerinizi yapmak için contract data bölümününü de ‘’yes’' yapmanız gerekir.

                          

 

                         

 

Mew üzerinden connect diyerek devam etmiştik, Ekranda etherum adresleri görünecek herhangi birini seçip devam ediyoruz.

 

 

Erc20 standartlarındaki kripto paraları myetherwallet üzerinde tutmak için ethererum adresini kullanmanız yeterli yani tüm bu kripto paralar (ERC20) için aynı ethereum adresine gönderim yapabilirsininiz. ERC20 (Eos(EOS) - Tronix (TRON) - VeCahin (VEN) - Omisego (OMG) - Icon (ICX) - Bnb (BNB) Bytom (BTM) - Populous   (PPT) - Zilliqa (ZIL) - Golem (GNT) - Hep (Rep) - Qash (QASH) Bancor (BNT) ) ve diğerleri https://etherscan.io/tokens standardınaki kripto paralar için buradaki ethereum adreslerini kullanabilirsiniz) ve gönderdiğiz bu kripto paralar ekranda görüntülenir.

 

 

 

Maalesef dünyamızda her geçen gün kötü niyetli insanların sayısı artıyor, Ledger Nano S ile ilgili geçtiğimiz yıl şöyle bir sahtekarlık olayıyla karşılaşıldı.

Ledger Nano S sattığını belirten sahtekarlar cüzdanı satın alan kişiye zaten kurulumu yapılmış cüzdanı gönderdiler başta belirtmiş olduğum gibi cihaz size geldiğinde kurulumunu yaparken 24 kelime cihaz tarafından size verilir ve bu size aittir. Asla 24 kelime oluşturulmuş şekilde gönderilmez.

Bahsetmiş olduğum sahtekarlıkta aşağıdaki gibi gönderdiler ve tabi 24 kelime başkasındaysa varlıklarda ondadır.

 Yandaki tamamen sahtekarlıktır. Orijinali asla bu şekilde gelmez. Orijinallerini aşağıda bulabilirisiniz.

 Ledger Nano S kutusundan orijinal çıkanlar aşağıdadır. Burada çıkan recovery sheet sayfası kurulum sırasında size verilecek olan kelimeleri yazmanıza kolaylık sağlamak içindir. Dilerseniz tabiki başka bir kağıda da not edebilirsiniz.

 

 

Ledger Nano S kutusu içindekiler;

 

                                                       

 

                                                            

 

Ledger Nano S için yetkili bayileri tercih etmenizde fayda bu listeyi Ledger wallet resmi sayfasında bulabilirsiniz. https://www.ledgerwallet.com/retailers

 


 

Türkiye Resmi distiributörlerinden www.bitcoincuzdanim.com dur
 

Türkiye Resmi distiributörlerinden www.bitcoincuzdanim.com dur


Ledger Nano S  cüzdanın en önemli özelliği işlem yaparken sizden cihaz üzerinden onay istemesidir. Ledger Nano S Google app. Arayüzleri ile çalışırlar bunlar sadece arayüzlerdir yapmış olduğunuz işlemlerin hepsi cihaz içerisinde yapılır bu güvenliğin en önemli kısmıdır. Virüslü bir bilgisayarda işlem yapıyor olsanız bile Ledger Nano S ile güvendesiniz. Belirtmiş olduğum gibi işlem yaparken yani bir kripto para gönderimi yaparken cihazının üzerindeki tuşlar vasıtasıyla işleme onay vermeniz gerekiyor bu onay olmadan işlem asla gerçekleşmez.

Bu arada kısa bir hatırlatma yapmakta fayda var Ledgerwallet firması cüzdan kullanımları için kendi arayüz çalışmalarını geçtiğimiz aylarda açıkladı muhtemelen 2018 yılı ortalarından itibaren artık bu arayüzler aracalığıyla yola devam edeceğiz. Yapılan açıklama çok kullanıcı dostu ve fonksiyonlu bir arayüz olduğu yönünden bakalım kısa zaman sonra bunu göreceğiz. Mutlaka gerekli incelemeleri yapıp önemli noktaları paylaşacağız.

  


 

Ledger firmware 1.4 tarafından sunulan yeni özelliklerden ve en son güvenlik geliştirmelerinden yararlanmak için, Nano S cihazınızın sürümünü güncellemenizi tavsiye ederiz. Bu güncelleme yaklaşık 15 dk. kadar sürecektir.

Nano S cihazınızın sürümünü öğrenmek için, Nano S üzerinden “Settings > Device > Firmware bölümünden bakabilirsiniz. (cihazınız henüz yapılandırılmamış yeni bir cihazsa sağ tuşa 5 sn boyunca basılı tutarak açınız. Bu şekilde kurtarma modunda açılacak ve kontrol paneline ve ayarlara erişmenizi sağlayacaktır.

Nano S cihazınıza daha önceden yüklediğiniz herhangi bir kripto para birimi uygulamasının, cihazınızın güncellemesinin ardından yeniden yüklenmesi gerektiğini lütfen unutmayın. Bunun, kripto para birimi hesaplarınız üzerinde bir etkisi yoktur: uygulamalar yeniden yüklendikten sonra bakiyenizi geri alırsınız. Bir hatırlatma olarak, bir uygulamanın kaldırılması para hesabınızı etkilemez.

 

Nano S'nin ürün yazılımının güncellenmesi çekirdeği silmeyecektir. Ancak, 24 kurtarma kelimenizin doğru bir şekilde yedeklendiğinden ve erişilebilir olduğundan emin olun.

Uyarı: Sürümünüz 1.3 sürümünden daha eski bir sürüme sahipse, güncelleme sırasında Nano S sıfırlanır ve 1.4.1'e yükselttikten sonra cüzdanınızı geri yüklemek için 24 kelimenizi kullanmanız gerekir.

 

Adım adım 1.4.1 güncellemesi

Lütfen açıklamaları dikkatlice takip ediniz.

 

1. Adım

Ledger Manager'ı PC'nize / MAC'ınıza başlatın ve Ledger Nano S'nizi bilgisayarınıza bağlayın.

 

Cihazınız yeniyse (daha önce yapılandırılmamışsa), kabloyu takarken sağ tuşa basın. Düğmeyi "Recovery" görene kadar 5 saniye basılı tutun. Düğmeyi bıraktığınızda kontrol paneline gideceksiniz.

Cihazınız zaten yapılandırılmışsa (bunu zaten kullanıyorsunuz), cihazı normal olarak takın ve PIN kodunuzu girin.

 

2. Adım

 

Ledger Manager'ın cüzdanınızla senkronize olmasına izin verin ve kontrol panelinin Nano S'nizde görünmesini bekleyin.

 

 

 

3. Adım

Ledger Manager uygulamasındaki firmware menüsüne tıklayın (sol üst köşe)

 

Ardından, “Firmware Version 1.4.1” satırındaki yeşil oku tıklayın.

Yeşil yükle düğmesine basın

Sağ tuşa basarak Nano S'nize “Ledger Manager'a İzin Ver” onaylayın

 

Ledger Manager uygulamanızın bir kurulum ekranı göstermesi gerekir. 

Aşağıdaki hatayı alabilirsiniz. “Unable to install OS updater”

 

Bu hata mesajını alırsanız, tfen tüm uygulamalarınızı Nano S'nizden 

kaldırın ve güncelleme prosedürünü yeniden başlatın. Bir uygulamayı kaldırmak, varlıklarınızı silmeyecektir . Bu güvenli bir işlemdir (uygulama sadece işlemleri imzalayan, herhangi bir özel anahtarı tutmayan bir araçtır).

 

4. Adım

 

Ledger Nano S'nizde birkaç bilgi görüntülenecek “Update firmware” mesajını bekleyin.

Cihazınızda mevcut sürüm görüntülenecektir, lütfen kontrol edinn ve Firmware sürüm 1.4.1'i yüklediğinizden emin olun.

 

 

Ledger Nano S'deki güncelleme tanımlayıcısını kontrol edin. Ledger Manager ekranınızın altında görüntülenen güncelleme tanımlayıcısı ile eşleşmelidir.

 

Tanımlayıcıyı kontrol etmediyseniz endişelenmeyin. Bu herhangi bir güvenlik riski oluşturamaz (sadece Ledger tarafından imzalanmış yazılımlar cihaza yüklenebilir).

Ardından Nano S'nizdeki sağ tuşa tıklayın ve Nano S cihazınızda PIN kodunun gösterilmesini bekleyin.

PIN kodunuz yazın

 

5. Adım

Ledger Nano S'nizde şu mesajı göreceksiniz “MCU firmware is outdated ”

 

Ledger Manager ekranınız aşağıdaki gibi görünecektir.

Ledger Nano S cihazınızı fişten çekin ve Sol tuşa basılı tutarak  tekrar takın, cihazınızın ekranında “Bootloader” görüntülenmesi gerekir. 

 

 

Ledger Manager “ Restoring MCU ” mesajını gösterecektir.

 

 

MCU güncellemesi sırasında, Ledger Nano S'niz “Update”, ardından “Processing” gösterecekti, Ledger Manager uygulamanız “Firmware'i kurması için lütfen bekleyin, bu birkaç dakika sürebilir”

 

Eğer Nano S'niz "Update" mesajını görüntülerken takılı kalırsa ve Ledger Manager, "Firmware'i yükleme" mesajını göstermezse, cihazınızı tekrar çıkartıp bağlayın.

ilk önce “installing firmware" mesajı gelene kadar 5 dakika bekleyin 

ve eğer bu mesaj gelmezse;

 

   •     Nano S'nizi açıkartın

   •     Nano S'yi tekrar bağlayın ve PIN kodunuzu girerek kilidini açın.

 

Pin kodu ekranının açılmasını bekleyin ve pin kodunuzu girin

 

6. Adım

Pin kodunuzu girdikten sonra, kurulumun "Settings" sekmesine giderek güncellemenizi kontrol edin.

Settings üzerinde iki butona birlikte basılı tutun. Ve “Device" bölümüne gelin

Sekmeyi açmak için iki düğmeye basın. Ardından, "Firmware" sekmesine gidin

Sekmeyi açmak için iki düğmeye basın ve “Secure Element” sürümünün 1.4.1 olduğunu kontrol edin.

 

 

Sağ tuşa tıklayın ve “MCU” versiyonunun 1.5 olduğunu kontrol edin.

 

7. Adım

 

Cihazınız şimdi hazır ve güncel. Daha sonra kensi uygulamalarınızı yükleyebilir veya yeniden yükleyebilir ve Nano S cihazınızı kullanabilirsiniz.

Yönetici üzerindeki Uygulamalar sekmesine gidin ve kurmak istediğiniz her uygulama için yeşil renkli ok simgesine tıklayın. Uygulama yükleme başarısız olursa, lütfen önce cihazınızı çıkartıp tekrar bağlamayı deneyin.

Firmware 1.4.1, Bitcoin uygulamasının diğer kripto para birimi uygulamalarının çoğu için bir ön koşul olarak kurulmasını gerektirir (Bitcoin uygulaması paylaşılan bir kütüphane gibi davranır). Bu nedenle, bitcoin kullanılmasa bile Bitcoin uygulamasını yüklemenizi öneririz.

 

 

 

 

 

 

 

Evet, seçenekler için satış ekibimizle iletişime geçin info@bitcoincuzdanim.com adresinden ulaşın (lazer gravür, özel paketleme ...)

Tüm ürünler ledgerwallet tesisinde toplanır, test edilir ve kalite kontrolden geçilir. Üründen kaynaklı arıza tespit edilmesi durumunda , ürün ücretsiz olarak değiştirilir.

Ödeme alırken ledgerwallet un bilgisayarınıza bağlı olmasına gerek yoktur.Ödeme almak istediğinizde, ödeme yapacak olan kişiye adresinizi vermeniz yeterlidir . İşlem
blockcahin de yapıldığı için Ledger cihazınızın bağlanması gerekmez, cüzdanınızı ilk bağladığınızda,geçmişteki tüm işlemlerinizi ve bakiyenizi görüntülemek için blockchainle senkronize olacaktır ve gelen ödemeyi göreceksiniz.

Paranız cihazın kendisinde değil, Blockchain'de bulunmaktadır. Ledger wallet, bunlara erişmek veyönetmek için kullanışlı olan özel verileri korur. Bu veriler (özel anahtarlar) varlıklarınızın sahiplik sertifikasıdır: coinlerinize erişiminizi sağlarlar.

Cihazınızı başlattığınızda Kurtarma sayfanızda kopyaladığınız 24 kelimenin bu kadar önemli olması nedeni: Bu erişim verilerini her cüzdandan içe aktarmaya yarayan yedek paroladır ve paranıza tam erişim sağlarlar.
Ancak, bu 24 kelime olmadan ve PIN kodunuz olmadan kimse, cihazınız çalınsa bile cüzdanınıza erişemez.Kripto varlıklarınız güvendedir.

Bir üçüncü tarafa ödeme göndermek istediğinizde, genellikle bir web sayfasında veya bir e-posta / haberci hizmeti aracılığıyla alıcı adresini alırsınız. Kötü amaçlı yazılımlar için önemsiz olan bir saldırı bile, bu adresin kendi adresinin yerine geçmesini sağlayabilir, ki bazı kötü amaçlı yazılımlar yeni kopyaladığınız adresi değiştirmek için işlemlerinizi izlerler.

 

Yararlanıcı adresini her zaman cihazda doğrulayın (bu bir onay düğmesine basarak uygulanır), ancak daima ikinci bir kanalı kullanarak iki kez kontrol edin. Örneğin, adresin SMS veya başka bir mesajlaşma uygulaması tarafından gönderilmesini isteyin. Bir borsaya yatırıyorsanız, önce küçük bir miktar gönderin ve düzgün bir şekilde geldiğini kontrol edin.