Tüm Ledger ürünleri Fransa’da üretilmektedir.

Yeni Nano S'inizi satın aldınız, şimdi yapılandırmanız ve coinlerinizi yönetmek için bazı uygulamalar yüklemeniz gerekiyor.

Nano S'nizi çalışmak için 2 şey gerekiyor:
* Hesaplarınızı yönetmek, ödeme göndermek ve almak, için cüzdanlarınızı kurup çalıştırmak
için Chrome tarayıcısı çalıştıran bir bilgisayara ihtiyacınız var.
* Chrome uygulamalarınıza giriş yapmak ve işlemlerinizi doğrulamak için USB kablosuyla Nano
S'yi kullanın.
Nano S çoklu uygulama cihazınızdır, bu nedenle Bitcoin, Ethereum ve diğer pek çok uygulamayı (altprogramlar, kimlik doğrulama, vb.) Yükleyip kaldırabilirsiniz. Bu uygulamalar, ücretsiz bir uygulama mağazası gibi Ledger Yöneticisi aracılığıyla yüklenebilir .
Nano S'inizle başlamak için neleri yüklemek için, https://www.ledgerwallet.com/start adresine gidin ve talimatları izleyin.
Bu öğretici sayfaların ardından:
1. Nano S'yi başlat
2. Cüzdanınızı yedekleyin
3. Coinlerinizi Chrome'a ​​yükleyin: Ledger Cüzdan Bitcoin, - Ledger Cüzdan Ethereum – Ledger
Wallet Rİpple
4. Nano S uygulamalarınızı yönetmek için Yöneticinizi kurun

Cüzdanlarınızı yedeklemek için ek bir düzenleme yapmak zorunda değilsiniz: cihazınızı başlattığınızda siz zaten bir operasyonel yedeklemeye sahipsiniz demektir.
Cihazınızı ilk kez kullanırken Kurtarma sayfanıza kopyaladığınız 24 kelime varlıklarınızı korumanız için sizin en önemli ve gizli şifrenizdir. Kimseyle paylaşmayınız ve kaybetmeyiniz.

Nano S ürün yazılımı güncellemesi

Nano S'nin en son ürün yazılımı 1.3.1 sürümüdür. Nano S nizdeki Ayarları açarak kontrol edin :
Settings > Device > Firmware
Eğer firmware (1.0, 1.1 ya da 1.2) bir önceki sürümü varsa, NanoS güncellemesi yapmanız gerekmektedir.
Yedeklemeye başlamadan önce
24 kelimelik şifreye sahip olduğunuzdan emin olun. Firmware güncelleştirildiğinde hesaplarınız silinir ve bu yedekleme sayesinde onları kurtarmanız gerekir. Yedek cihazınız olmadan ürün yazılımı güncellemeyi denemeyin.
1.3.1 sürümünü zaten çalıştırdıysanız, herhangi bir güncelleme yapmak zorunda değilsiniz:
Nano S'yi güncellemek için adım adım talimatları aşağıda bulabilirsiniz:
Ledger magager iyükleyin (Chrome tarayıcısı veya Chromium gerektirir) ve başlatın
Ledger magager sizin Nano S yazılımını güncellemek için Nano S kendisi uygulamaları yüklemek veya kaldırmak için inşa edilmiş bir Chrome uygulamasıdır.Nano S'yi bağlayın, PIN'inizi girin ve gösterge tablosunda kalınLedger Manager uygulamasında (PC'nizde) sol sütundaki "Firmwares" sekmesini seçin ve sağdaki "Install" yeşil düğmesini tıklayın (aşağıdaki resme bakınız)Nano S onayınızı gerektirir:Nano S'deki güncellemeyi onaylayın (sürüm ve parmak izini kontrol edebilirsiniz)
Yeni ürün yazılımının kurulumunun sonuna kadar bekleyin. Bu adım birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilir.Cihazı fişten çekip "Hoş Geldiniz" mesajı gelene kadar beklemenize gerek yok Nano S açıldı.
1.2 ya da daha önceki bir sabit yazılımınız varsa, yapılandırmanızı kurtarmanız gerekir : "Yeni cihaz olarak yapılandır" ı seçtiğinizde, simgesini sol düğmesiyle seçerek yeni cihaz olarak yapılandırmayı reddetme istenir ve Sağ tuşu ile "Restore configuration" ı seçin. Yedeklemenizi yeniden içe aktarmak için talimatları uygulayın.
Cihazınız hazır olduğunda, şimdi kullanmak istediğiniz uygulamaları tekrar yüklemelisiniz . Yöneticideki Uygulamalar sekmesine gidin ve yüklemek istediğiniz her uygulama için yeşil alt ok simgesine tıklayın. Uygulama yüklemesi başarısız olursa, önce cihazınızı bağlantısını kesip tekrar takmayı deneyin.Cihazınız artık hazır ve güncel!

Ripple ;

Ripple, Blockchain teknolojisini ve gücünü kullanarak finansal kurumların ve onların müşterilerinin ödeme işlemlerini (özellikle uluslararası) daha hızlı, daha güvenilir ve daha ucuz şekilde yapmalarını sağlayan 2012 yılında kurulmuş olan bir şirkettir. Ripple bu hizmeti sunarken müşterilerine 3 çeşit çözüm sunar müşteriler bu üç üründen birisini kullanabilir. Bu üç üründen birisi Ripple’ın kripto parası olan XRP yi kullanır. Bu üç ürünü açıklayalım.

Xcurrent
Xcurrent bankaların uluslararası ödemeleri için ripple firmasının bir yazılım çözümüdür. Bankalar birbirleri arasında uluslararası ödemelerini ripple yazılımını kullanarak gönderirler ve ödeme detaylarını anlık olarak görebilirler Xcurrent çözümü XRP kullanmaz.Xrapid
xRapid, likidite maliyetlerini en aza indirmek isteyen ödeme sağlayıcıları ve diğer finansal kuruluşlar içindir. Gelişmekte olan piyasalara yapılan ödemeler genellikle dünya çapında önceden finanse edilen yerel para hesaplarına ihtiyaç duyduğundan, likidite maliyetleri yüksektir. xRapid, likidite için sermaye gereksinimlerini önemli ölçüde azaltır.xRapid, gelişmekte olan piyasalarda gerçek zamanlı ödemeleri sağlarken, maliyetleri önemli ölçüde azaltan talep üzerine likidite sağlamak için XRP'yi kullanır. Kurumsal kullanım için tasarlanan XRP, bankalara ve ödeme sağlayıcılara sınır ötesi ödemeler için yüksek verimli, ölçeklenebilir ve güvenilir bir likidite seçeneği sunar.

Xvia
xVia, standart bir arayüz kullanarak çeşitli ağlarda ödeme yapmak isteyen kurumlar, ödeme sağlayıcıları ve bankalar içindir. Xvia’da bir yazılım yüklemeye bile gerek yoktur, Basit API talebi ile işlem yapılır.Bildiğiniz gibi bugüne kadar uluslararası para gönderme işlemlerimizde Swift kullanıyorduk, günümüzde Swift’i at arabasıyla ve başına 2 güvenlik görevlisi koyarak bir yerden bir yere para göndermeye çalışmak gibi düşünün çünkü işlemler bir yerden bir yere mail gönderilerek faks gönderilerek tamamen manuel maalesef ilkel yapılıyor diyebiliriz. Bu işlemin yolda günümüz haydutları (hackerlar) tarafından soyulması da cabası, işin son kullanıcı tarafındaki en dezavantajlı durumu ise gönderinizi (işleminizi) takip edemiyorsuz. işlemleriniz günler sürebiliyor ve çok masraflı. Şöyle açıklamaya çalışayım aracı kurumunuza hesabınızdan X miktar parayı A ülkesinde bulunan alıcıya göndermek istiyorsunuz ve bunun için gerekli talimatı verdiniz. Bundan sonra yapabileceğiniz tek şey aracı kurumun bir kaç gün sonra size evet tamam işleminizi tamamladık demesini beklemek ve bu iyi ihtimal bir de işleminizde bir hata oluşursa, zaman kaybını siz düşünün…ayrıca maliye çok ama çok yüksek, işte bu noktada günümüze damgasını vuran blockchain teknolojisini kullanan Ripple devreye giriyor, Ripple paranızı at arabasıyla taşıyan Swift yerine Ferrari ile taşıdığını düşünün.

Ripple yukarıda bahsetmiş olduğum gibi müşterilerine farklı çözün önerileri sunar bunlardan bazıları Xcurrent - Xrapid - Xvia gibi çözüm önerileridir. bunların içerisinden Xrapid XRP birimini kullanır.

XRP ;
XRP Ripple firmasının kripto para birimidir. Toplam 100 milyar adet XRP yaratılmış olup şuan 99 milyar 992 milyon adedi kalmıştır. Evet şuan bu kadar bulunmaktadır, çünkü XRP her transferde 0,00001 XRP yakacak şekilde dizayn edilmiştir, yani her gönderimde ödenen fee ne firma ne de madencilere (Ripple/XRP de madencilik yoktur.) gider…Bu XRP miktar yanar…İşlem bedeli herhangi bir tarafa ödenmez: XRP geri alınamaz bir şekilde imha edilir. Yeni bir XRP oluşturulamadığından, XRP'yi daha az kılar ve XRP'yi daha değerli hale getirerek XRP'nin tüm sahiplerine yarar sağlar. XRP saniyede 1.500 işlem yapabilmektedir ki bu sayı Ethereumda 15 bitcoinde 3-6 arasındadır. Saniyede 1.500 işlem visanın şuanki sayısıyla aynıdır.
Ripple ile çalışmakta olan ve XRP yi kullanmayı planlayan büyük kurumsal firmalar ripple firmasına elinde tuttuğu çok sayıdaki XRP yi bir anda piyasaya sürme ve piyasayı manipüle etme olasılığıyla ilgili kaygılarını dile getirdiler, bunun karşılığında ripple firması 2017 Aralık ayında 55 milyar XRP’yi, akıllı kontrat blockchain platformu olan Ethereum blockchainine ayda maksimum 1 milyar adet arz edilebilecek şekilde kilitledi ve böyle firmaların bu konudaki soru işaretlerini yanıtlamış oldu

Peki ripple ile ilgili en büyük iddia olan ripple para birini XRP merkezi mi?
Aslına bakılırsa ripple bu konu ile ilgil iddiaları yalanlamıyor fakat firma şu açıklamayı yapıyor…
Kripto paralarda üç önemli durum söz konusudur güvenlik, ölçeklenebilirlik ve merkeziyetsizlik…
XRP güvenlik ve ölçeklenebilirlik kısmını başarıyla tamamladı ve 2018 yılı merkeziyetsizliğe odaklanacak. Bakalım göreceğiz.
Ripple kurulduğu 2012 yılından itibaren ayakları yere basarak giden bir firma aynı zamanda San Francisco, New York, Londra, Sydney, Hindistan, Singapur ve Lüksemburg'daki ofisleriyle Ripple dünya çapında 100'den fazla müşteriye kurumsal müşteriye sahiptir ve her geçen gün yeni müşteriler eklemeye devam etmektedir. Aynı zamanda XRP her geçen gün daha fazla borsada işlem görmeye başlıyor.
Ripple’ın büyük iş ortaklarından birisi olan japon SBI Holding 2019 Ocak ayı içerinde kripto para borsalarını açacaklarını ve XRP yi özel kripto para birimi olarak listenin başında tutacaklarını belirttiler daha sonra borsanın açılma zamanı için 2018 yaz ayları olacağına dair bir güncelleme yaptırlar.
Ripple gerçek müşterilerin gerçek sorunlarını çözemeye odaklanmış ayağı yere basan ve ne yaptığını bilen bir blockchain girişimi bu doğrultuda XRP para birimlerininde geleceği parlak görünüyor. Önümüzdeki günlerde ne gibi anlaşmaların geleceğini ve XRP bin merkezci yapısı eleştirilene karşı merkeziyetsiz olacakları yönündeki açıklamalarını ne gibi adımlarla güçlendireceklerini takip etmek gerekiyor özellikle bu konuda net adımlar gelirse geleceği çok parlak olacaktır.
XRP saklamak için bilinen online cüzdan Toast wallet dır. Fakat güvenli bir şekilde saklamak için her zaman olduğu gibi donanım cüzdan Ledger Nano S öneririm.
Ripple kurumsal yatırımcılarından bazıları ;Ripple müşterilerinden bazıları; 

Not : Yatırım tavsiyesi değildir. Lütfen yatırım kararınız öncesi kendi detaylı araştırmanızı yapınız.
Hakkı Pehlivan
bitcoincuzdanim.com

Evet, seçenekler için satış ekibimizle iletişime geçin info@bitcoincuzdanim.com adresinden ulaşın (lazer gravür, özel paketleme ...)

Tüm ürünler ledgerwallet tesisinde toplanır, test edilir ve kalite kontrolden geçilir. Üründen kaynaklı arıza tespit edilmesi durumunda , ürün ücretsiz olarak değiştirilir.

Ödeme alırken ledgerwallet un bilgisayarınıza bağlı olmasına gerek yoktur. Ödeme almak istediğinizde, ödeme yapacak olan kişiye adresinizi vermeniz yeterlidir. İşlem blockcahin de yapıldığı için Ledger cihazınızın bağlanması gerekmez, cüzdanınızı ilk bağladığınızda, geçmişteki tüm işlemlerinizi ve bakiyenizi görüntülemek için blockchainle senkronize olacaktır ve gelen ödemeyi göreceksiniz.

Paranız cihazın kendisinde değil, Blockchain'de bulunmaktadır. Ledger wallet, bunlara erişmek veyönetmek için kullanışlı olan özel verileri korur. Bu veriler (özel anahtarlar) varlıklarınızın sahiplik sertifikasıdır: coinlerinize erişiminizi sağlarlar.
Cihazınızı başlattığınızda Kurtarma sayfanızda kopyaladığınız 24 kelimenin bu kadar önemli olması nedeni: Bu erişim verilerini her cüzdandan içe aktarmaya yarayan yedek paroladır ve paranıza tam erişim sağlarlar.
Ancak, bu 24 kelime olmadan ve PIN kodunuz olmadan kimse, cihazınız çalınsa bile cüzdanınıza erişemez.Kripto varlıklarınız güvendedir.

Bir üçüncü tarafa ödeme göndermek istediğinizde, genellikle bir web sayfasında veya bir e-posta / haberci hizmeti aracılığıyla alıcı adresini alırsınız. Kötü amaçlı yazılımlar için önemsiz olan bir saldırı bile, bu adresin kendi adresinin yerine geçmesini sağlayabilir, ki bazı kötü amaçlı yazılımlar yeni kopyaladığınız adresi değiştirmek için işlemlerinizi izlerler.
Yararlanıcı adresini her zaman cihazda doğrulayın (bu bir onay düğmesine basarak uygulanır), ancak daima ikinci bir kanalı kullanarak iki kez kontrol edin. Örneğin, adresin SMS veya başka bir mesajlaşma uygulaması tarafından gönderilmesini isteyin. Bir borsaya yatırıyorsanız, önce küçük bir miktar gönderin ve düzgün bir şekilde geldiğini kontrol edin.

Kimse sizin gizliliğinize erişemez
Özel anahtarlarınız her zaman bir çipte tutulmaktadır. Bir ödeme yapılması gerekiyorsa, işlem güvenli öğe içinde imzalanır. Özel anahtarlar, Ledger cüzdanınızın bağlı olduğu bilgisayar tarafından görünemezler.

Ledger merkezi olmayan bir cüzdandır. Cüzdanınızı kurarken, başlatma işlemi sırasında, özel anahtarlarınızı oluşturursunuz. Ledger’ın özel anahtarlarınızın bir kopyasını tutma şansı asla yoktur.

Temel Güvenlik İlkeleri
Bir donanım cüzdanının amacı özel anahtarlarınızı korumaktır. Bununla birlikte, herhangi bir kayıp yaşamamak için bazı temel güvenlik kurallarına uyulması gerekmektedir.
Kurtarma kelimelerinizin güvenliği (24 kelime)
İlk olarak bir Ledger wallet cüzdanını başlatırken, size verilen 24 kelimeyi bir kağıda yazmanız gerekmektedir.
Bu 24 kelime (özel anahtarlarınız olarak türetilmiştir) Ledger wallet cihazınızda dijital varlıklarınıza erişmek için ve gerekli durumda cüzdanınızı yeniden yapılandırmak için kullanılır.
Bu 24 kelime sizin özel anahtarınızdır. Bu 24 kelimeyi bilen birisi varlıklarınıza erişebilir.
(PIN kodu yalnızca cihazınızla ilgili bir korumadır ve kurtarma kelimelerinizle hiçbir ilgisi yoktur).
Bu nedenle, bu 24 kelimeyi doğru bir şekilde güvence altına almanız ve kimseyle paylaşmamanız çok önemlidir.
- Kurtarma sayfanızın resmini asla çekmeyin (resim buluta gidecektir ve bu da erişilebilme imkanı sağlar)
- 24 kelimenizi hiçbir zaman hiçbir bilgisayara veya akıllı telefona yazmayın
- Kurtarma sayfasını ışık, nem ve ateşten korunan güvenli bir yerde saklayın.
Buna ek olarak, 24 kelimeyi ilk sizin aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Asla, önceden yapılandırılmış bir cihaz kullanmayın. Hiçbir zaman, size üçüncü bir tarafça verilen 24 kelimeden oluşan şifreyi kullanmayın Temel ilke, 24 kelimenin size ait olduğundan emin olmanızdır

Donanım cüzdanınız, sizinle etkileşim kurmak ve internete erişmek için bilgisayarınızda bir yazılım arabirimi gerektirir (böylece bakiyenizi işlem geçmişinizi görebilirsiniz.).
Bilgisayarınızdaki yazılımın bütünlüğünü doğrulamak çok zordur ve bu nedenle ekranda gördükleriniz güvenliğinizi tehlikeye atabilir.
Alım adresinizi görmeniz gerektiğinde (bir ödeme almanız gerektiğinde), bir saldırıya uğramadığınızdan emin olmak için ek adımlar atmanız faydalı olacaktır. Bir saldırgan bilgisayar ekranınızın kontrolünü ele geçirebilir ve size yanlış bir adres gösterebilir.
Alım adresini cihazınızda görüntüleyerek doğrulamanız gerekir.
Alım penceresinin sağ alt kısmında, alıcının adresini donanım cüzdanınızda gösterecek bir "izleme düğmesi" bulunmakta. Görüntülenenin aynı olduğundan ve aynı zamanda son tahlildeki hedef uygulamayı / hizmeti , tarayacağınız / göndereceğiniz adres olduğundan emin olmanız gerekmektedir. MyEtherWallet üzerinde işlem yaparkende bunu yapmanız önermektedir.
Bu özelliği önermeyen bir yazılım cüzdan kullanıyorsanız, öncelikle küçük bir miktar göndermenizi ve düzgün bir şekilde aldığınızı doğrulamanızı öneririz (bakiyenizin geldiğini doğrulayın).
Bu test ideali bir başka bilgisayarda yapılmasıdır. Bu şekilde az önce doğruladığınız adresi tekrar kullanabilirsiniz (alma pencerelerinde yeni bir adres görebilirsiniz, donanım cüzdanlarının normal çalışması bu şekildedir).

Kişisel Pin Kodu
Cüzdanı'nınıza bilgisayarınızın USB portu üzerinden her bağladığınızda, bir PIN kodu girmeniz gerekir. PIN kodunuzu 3 kez arka arkaya yanlış girerseniz cihazınız otomatik olarak sıfırlanır ve tüm içeriği silinir.

Bitcoin, kişiden kişiye protokolü sayesinde diğer insanlarla işlem yapma şeklinizi basitleştirir ve korur. Her işlem, Bitcoin ağının birkaç madencisi tarafından geri döndürülemez şekilde doğrulanmıştır İşlemlerinizin en kırılgan ve hassas anı işlem talebinizi gönderdiğiniz an olup bilgisayarınıza virüs bulaşmış dahi olsa, herhangi bir zararlı yazılım veya hacker’ın paralarınızı ele geçirmesi mümkündür.

Bitcoin ödemesini nakit ödeme olarak düşünün. Eğer yankesicilere dikkat edip, cebinizde delik olmadığına emin olursanız, basit ve kullanımı rahattır. Ledger ayrıca, bu güvenlik eksikliğini de tamamlıyor: Bir Ledger cüzdanından yapılan her ödeme işlemi, cihazınız ve /veya güvenlik kartınızdan kimlik doğrulaması talep edecek şekilde yapılandırılmıştır.

Ledger ürünleri, özel anahtarlarınızı çok çeşitli saldırılara karşı korumak için donanım ve yazılım güvenliğinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Ledger cihazınızın orijinal olduğundan sahte olmadığından emin olmak için bu kılavuzu kullanın.

Birkaç basit kontrol, cihazınızın orijinal bir Ledger ürünü olduğunu anlamanızı sağlayacaktır.
• Ledger ürününüzün orijinali
• Ledger cihazının kutusunun içeriği;
• Kurtarma sayfasının durumu;
• Ledger cihazının ilk durumu.

*Resmi bir Ledger satıcısından satın alın
Orijinal bir Ledger ürünü aldığınızdan emin olmak için cihazınızı yetkili bir ledger distribütöründen alınız. Yetkili ledger satıcılarına linkten ulaşabilirsiniz. https://www.ledger.com/pages/retailers
*Türkiye resmi distiributorü www.bitcoincuzdanim.com
Kutu içeriğini kontrol edin
Bir ledger donanım cüzdanının paketi içerisinde;
- Bir adet Ledger cihazı (Ledger Nano S, Ledger Blue vb.)
3 kart
- Başlangıç kartı;
- (did you notice) kartı
- Kurtarma sayfası kartı (3 kopya olabilir)
- Anahtarlık ve kordon gibi ek aksesuarlar;
Not: Kartları ve zarfları ledger logolu olmayabilir.

Ledger Nano S kutu içeriği

Kurtarma sayfasının (Recovery sheet ) boş olup olmadığını kontrol edin
Kurtarma sayfanızın boş olması gerekmektedir.
Ledger asla 24 kelimelik kurtarma kelimelerinizi hiçbir şekilde size iletmez. Bu 24 kelime yalnızca Ledger cihazı kurarken cihazınız ekranından verilir.
Kurtarma sayfanızda zaten kelimeler varsa: cihaz önceden yapılandırılmış olabilir. Cihazı kullanmanız güvenli değildir. Lütfen yardım için iletişime geçin .


Boş bir kurtarma (Recovery sheet) sayfası

Cihazın önceden yapılandırılmamış olup olmadığını kontrol edin
*Ledger cihazınızın, kendiniz seçmediğiniz bir PIN kodu ile önceden yapılandırılmadığından emin olun. Cihazınızı ilk açtığınızda Hoş Geldiniz' ve başlamak için iki düğmeye birden basınız. (Welcome and Press both buttons to begin ) yazısı belirir.
*Ledger asla bir PIN kodunu daha önceden oluşturarak iletmez. PIN kodunu daima kendiniz oluşturursunuz.
Size bir PIN kodu verilmişse veya cihaz geldiğinde PIN kodu gerektiriyorsa, PIN kodunu siz oluşturmadınız demektir. cihazı kullanmanız güvenli değil. Lütfen iletişime geçin.
Ledger uygulamalarıyla (www.ledger.com üzerinden indireceğiniz ledger live ile) orijinalliği kontrol edin
Ledger cihazınızı , orijinalliğini doğrulamak için bilgisayarınıza bağlayın ve ledger Live uygulamasını açın.
Orijinal ledger cihazları, üretim sırasında ayarlanan gizli bir anahtara sahiptir.
Yalnızca orijinal bir Ledger cihazı, Ledger'ın güvenli sunucusuyla bağlantı kurmak için gereken anahtara sahiptir.
(ledger Nano S, bitcoin, litecoin, xrp, ethereum)

Ledger Nano S cüzdanınızda oluşturmuş olduğunuz bir bitcoin adresi her zaman size aittir. Bu adresi oluşturduktan sonra başka adresler oluturup ödeme almış olsanız dahi daha önceki adresinize ödeme gönderildiğinde bu ödemeyi alırsınız.

Ayrıca ödeme alacağınız public keyinizi paylaştıktan sonra cihazınızın online olarak kalmasına gerek yoktur. Cihazınızın bilgisayar bağlantısını kesmiş olsanız dahi ödeme alırsınız.

Kurtarma kelimeleriniz sizin herşeyinizdir, kaybetmemek çok önemlidir: çok güvenli bir yerde saklayın.
Eğer 24 kelimenizi kaybederseniz, tüm bakiyenizi geçici bir cüzdana aktarın. Ardından Nano S cihazınızı sıfırlayın (tüm bakiyenizi geçici bir cüzdana gönderdiğinizden emin olun) ve yeni bir cüzdan oluşturun. İşlemi tamamladıktan sonra bakiyenizi Ledger Nano S cüzdanınıza tekrar geri yükleyin.

Ledger Nano S cüzdanınızın kaybolması veya çalınması halinde dahi (ledger nano s cihazınız başkasının eline geçmesi durumunda pin kodunu 3 defa arka arkaya yanlış girmesi durumunda cihaz kendini fabrika ayarlarına döndürecektir) tüm varlıklarınıza tekrar ulaiabilirsiniz.

Başka bir Ledger Nano S üzerinde veya Multibit HD veya Mycelium vb.i herhangi bir BIP39 uyumlu yazılım cüzdanına kurtarma kelimeleriniz olan 24 kelimenizi girerek eski cüzdanıza ve tüm dijital varlıklarınıza ulaşabilirsiniz.

Bu ekosistem içerisinde varlıklarınızı koruyabilmek için en önemli nokta 24 kelimenizin olduğunu untmayın. Bu kelimelerinizi asla dijital ortamda saklamayın ve asla kimseyle paylaşmayın ve kaybetmeyin.

Hiç bir kripto varlığınız veya özel anahtarınız hiç bir zaman ledger firmasında değildir.
24 kelimeyle, bakiyenizi istediğiniz zaman başka bir BIP39 uyumlu cüzdana yükleyebilirsiniz.

Ledger Nano S, Blue vey a X ürünleri için oluşturmuş olduğunuz pin kodunuzu unutmanız durumunda Üç geçersiz girişimden sonra cüzdan kendisini sıfırlar ve fabrika ayarlarına geri döndürür. Ardından 24 kelimelik yedeklemeyi kullanarak cüzdanınızı geri yükleyebilirsiniz. Varıklarınız tamamen güvendedir.

Özel anahtarlarınız hiçbir zaman güvenli yongayı terk etmez, bu nedenle Bluetooth iletişimi (BLE), Ledger Nano X ürününü başka bir güvenlik tehdidine maruz bırakmaz. BLE bağlantısı, kullanıcının gizliliğini korumak için uçtan uca şifrelenmiştir. Olası bir durumda, BLE transferi tehlikeye girse bile, bu atak tarafı hiçbir zaman özel anahtarlarınıza ulaşamaz ve herhangi bir işleme onay veremez.

Defter Nano X'deki (ST33) Güvenli Eleman yongası, Defter Nano S'daki (ST31 )dakinden daha güçlüdür. Defter Nano X, performansı genel olarak karşılaştırılabilir olsa bile, Defter Nano S ile karşılaştırıldığında biraz daha hassastır.

0 ° ile 40 ° C (32-104 ° F) arasında.

Evet, Ledger Nano X'i birlikte verilen USB kablosuyla bağlayın. Bluetooth masaüstü uyumluluğu henüz mevcut değil, ancak çalışıyor.

Güvenli Eleman CC EAL5 + olarak derecelendirilmişti

Ledger Nano S veya Nano X kurulumları ve kullanımları aynıdır. Bir Ledger Nano S veya Nano X kurulumu yaparken online olmanıza gerek yoktur. Sadece enerji sağlamak için bir bilgisayara veya bir power Bank e bağlamanız yeterli olacaktır.

Detaylı kurulum için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=jay804n6Qp8

• Bu videoda Nano X üzerinden bir kurulum anlatılmıştır fakat belirttiğimiz gibi Nano S kurlumu da tamamen aynıdır.
• 2019 öncesi videolarda cihaz size 24 kelimenizi verdikten sonra kontrol amaçlı içerisinden birkaç tanesini soruyordu ama 2019 sonrası yapılan güncellemeden sonra 24 kelimenizin tamamını tekrar kontrol ettitmektedir.

Ledger cihazların desteklediği tüm coinlerin listesine linkten ulaşabilirsiniz
https://www.ledger.com/supported-crypto-assets

Aynı zamanda Ledger cihazlarında (Ledger Nano S – Ledger Nano X) tüm ER20 – TRC20 tokenlarını tutabilirsiniz. ERC20 tokenlar için Ethereum adresinizi TRC20 tokenlar için Tron adresleri kullanılır.

ERC20 tokenlarınızın bakiyesini yine Ledger Live üzerinde ether adresinizin altında TRC20 tokenlarınızı Tron adresinizin altında show token diyerek görebilirsiniz.Bazı ERC20 – TRC20 tokenlar Ledger Live üzerinde görünmeyebilir bu normal bir durumdur. Bu gibi tokenları görmek için 3. Parti cüzdanlardan bağlanabilir ve bakiyenizi görebilirsiniz.

Ethereum
https://www.myetherwallet.com/

Tron
https://tronscan.org/

Sadece üçüncü parti cüzdan desteği/kullanımı olan Coinleri Ledger live üzerinde göremezsiniz. Bunları ilgili cüzdan üzerinde görebilirsiniz. Aşağıda bir 3. Parti cüzdan kullanımı videosu bulabilirsiniz. Bu cüzdanları kullanmanız oldukça güvenlidir, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=0Az2nfG3Ljk