Ripple

Ripple;

Ripple, Blockchain teknolojisini ve gücünü kullanarak finansal kurumların ve onların müşterilerinin ödeme işlemlerini (özellikle uluslararası) daha hızlı, daha güvenilir ve daha ucuz şekilde yapmalarını sağlayan 2012 yılında kurulmuş olan bir şirkettir. Ripple bu hizmeti sunarken müşterilerine 3 çeşit çözüm sunar müşteriler bu üç üründen birisini kullanabilir. Bu üç üründen birisi Ripple’ın kripto parası olan XRP yi kullanır. Bu üç ürünü açıklayalım.
Xcurrent

Xcurrent bankaların uluslararası ödemeleri için ripple firmasının bir yazılım çözümüdür. Bankalar birbirleri arasında uluslararası ödemelerini ripple yazılımını kullanarak gönderirler ve ödeme detaylarını anlık olarak görebilirler Xcurrent çözümü XRP kullanmaz.

ripple

Xrapid

xRapid, likidite maliyetlerini en aza indirmek isteyen ödeme sağlayıcıları ve diğer finansal kuruluşlar içindir. Gelişmekte olan piyasalara yapılan ödemeler genellikle dünya çapında önceden finanse edilen yerel para hesaplarına ihtiyaç duyduğundan, likidite maliyetleri yüksektir. xRapid, likidite için sermaye gereksinimlerini önemli ölçüde azaltır.

ripple

xRapid, gelişmekte olan piyasalarda gerçek zamanlı ödemeleri sağlarken, maliyetleri önemli ölçüde azaltan talep üzerine likidite sağlamak için XRP'yi kullanır. Kurumsal kullanım için tasarlanan XRP, bankalara ve ödeme sağlayıcılara sınır ötesi ödemeler için yüksek verimli, ölçeklenebilir ve güvenilir bir likidite seçeneği sunar.

Xvia

xVia, standart bir arayüz kullanarak çeşitli ağlarda ödeme yapmak isteyen kurumlar, ödeme sağlayıcıları ve bankalar içindir. Xvia’da bir yazılım yüklemeye bile gerek yoktur, Basit API talebi ile işlem yapılır.

ripple

Bildiğiniz gibi bugüne kadar uluslararası para gönderme işlemlerimizde Swift kullanıyorduk, günümüzde Swift’i at arabasıyla ve başına 2 güvenlik görevlisi koyarak bir yerden bir yere para göndermeye çalışmak gibi düşünün çünkü işlemler bir yerden bir yere mail gönderilerek faks gönderilerek tamamen manuel maalesef ilkel yapılıyor diyebiliriz. Bu işlemin yolda günümüz haydutları (hackerlar) tarafından soyulması da cabası, işin son kullanıcı tarafındaki en dezavantajlı durumu ise gönderinizi (işleminizi) takip edemiyorsuz. işlemleriniz günler sürebiliyor ve çok masraflı. Şöyle açıklamaya çalışayım aracı kurumunuza hesabınızdan X miktar parayı A ülkesinde bulunan alıcıya göndermek istiyorsunuz ve bunun için gerekli talimatı verdiniz. Bundan sonra yapabileceğiniz tek şey aracı kurumun bir kaç gün sonra size evet tamam işleminizi tamamladık demesini beklemek ve bu iyi ihtimal bir de işleminizde bir hata oluşursa, zaman kaybını siz düşünün…ayrıca maliye çok ama çok yüksek, işte bu noktada günümüze damgasını vuran blockchain teknolojisini kullanan Ripple devreye giriyor, Ripple paranızı at arabasıyla taşıyan Swift yerine Ferrari ile taşıdığını düşünün.

Ripple yukarıda bahsetmiş olduğum gibi müşterilerine farklı çözün önerileri sunar bunlardan bazıları Xcurrent - Xrapid - Xvia gibi çözüm önerileridir. bunların içerisinden Xrapid XRP birimini kullanır.

XRP

XRP Ripple firmasının kripto para birimidir. Toplam 100 milyar adet XRP yaratılmış olup şuan 99 milyar 992 milyon adedi kalmıştır. Evet şuan bu kadar bulunmaktadır, çünkü XRP her transferde 0,00001 XRP yakacak şekilde dizayn edilmiştir, yani her gönderimde ödenen fee ne firma ne de madencilere (Ripple/XRP de madencilik yoktur.) gider…Bu XRP miktar yanar…İşlem bedeli herhangi bir tarafa ödenmez: XRP geri alınamaz bir şekilde imha edilir. Yeni bir XRP oluşturulamadığından, XRP'yi daha az kılar ve XRP'yi daha değerli hale getirerek XRP'nin tüm sahiplerine yarar sağlar. XRP saniyede 1.500 işlem yapabilmektedir ki bu sayı Ethereumda 15 bitcoinde 3-6 arasındadır. Saniyede 1.500 işlem visanın şuanki sayısıyla aynıdır.

Ripple ile çalışmakta olan ve XRP yi kullanmayı planlayan büyük kurumsal firmalar ripple firmasına elinde tuttuğu çok sayıdaki XRP yi bir anda piyasaya sürme ve piyasayı manipüle etme olasılığıyla ilgili kaygılarını dile getirdiler, bunun karşılığında ripple firması 2017 Aralık ayında 55 milyar XRP’yi, akıllı kontrat blockchain platformu olan Ethereum blockchainine ayda maksimum 1 milyar adet arz edilebilecek şekilde kilitledi ve böyle firmaların bu konudaki soru işaretlerini yanıtlamış oldu.

Peki ripple ile ilgili en büyük iddia olan ripple para birini XRP merkezi mi?

Aslına bakılırsa ripple bu konu ile ilgil iddiaları yalanlamıyor fakat firma şu açıklamayı yapıyor…

Kripto paralarda üç önemli durum söz konusudur güvenlik, ölçeklenebilirlik ve merkeziyetsizlik…

XRP güvenlik ve ölçeklenebilirlik kısmını başarıyla tamamladı ve 2018 yılı merkeziyetsizliğe odaklanacak. Bakalım göreceğiz.

Ripple kurulduğu 2012 yılından itibaren ayakları yere basarak giden bir firma aynı zamanda San Francisco, New York, Londra, Sydney, Hindistan, Singapur ve Lüksemburg'daki ofisleriyle Ripple dünya çapında 100'den fazla müşteriye kurumsal müşteriye sahiptir ve her geçen gün yeni müşteriler eklemeye devam etmektedir. Aynı zamanda XRP her geçen gün daha fazla borsada işlem görmeye başlıyor.

Ripple’ın büyük iş ortaklarından birisi olan japon SBI Holding 2019 Ocak ayı içerinde kripto para borsalarını açacaklarını ve XRP yi özel kripto para birimi olarak listenin başında tutacaklarını belirttiler daha sonra borsanın açılma zamanı için 2018 yaz ayları olacağına dair bir güncelleme yaptırlar.

Ripple gerçek müşterilerin gerçek sorunlarını çözemeye odaklanmış ayağı yere basan ve ne yaptığını bilen bir blockchain girişimi bu doğrultuda XRP para birimlerininde geleceği parlak görünüyor. Önümüzdeki günlerde ne gibi anlaşmaların geleceğini ve XRP bin merkezci yapısı eleştirilene karşı merkeziyetsiz olacakları yönündeki açıklamalarını ne gibi adımlarla güçlendireceklerini takip etmek gerekiyor özellikle bu konuda net adımlar gelirse geleceği çok parlak olacaktır.

XRP saklamak için bilinen online cüzdan Toast wallet dır. Fakat güvenli bir şekilde saklamak için her zaman olduğu gibi donanım cüzdan Ledger Nano S öneririm.

Ripple kurumsal yatırımcılarından bazıları ;

ripple

Ripple müşterilerinden bazıları; ripple

Not : Yatırım tavsiyesi değildir. Lütfen yatırım kararınız öncesi kendi detaylı araştırmanızı yapınız.

Hakkı Pehlivan

bitcoincuzdanim.com