Ledger ve üçüncü parti cüzdan kullanımları
(Ledger Nano S - Ledger Nano X)

Ledger Hardware cüzdanları (Ledger Nano S - Ledger Nano X) Ledger Live uygulaması dışında bir çok 3.parti cüzdan uygulamasıyla da uyumlu olarak kullanılabilir.

LBu cüzdan uygulamaları Ledger firması bünyesinde bulunan geliştiriciler tarafından değil ilgili kripto paranın geliştiricileri tarafından ledger cüzdanlar (Ledger Nano S - Ledger Nano X) ile blockchain arasında köprü görevi görmesi için tasarlanmıştır.

LBu uygulamalar henüz ledger live desteği olmayan dijital varlıklar için kullanılabileceği gibi Ledger live da istenmeyen/beklenmeyen bir servis sıkıntısı olması durumunda hali hazırda Ledger Live desteği bulunan kripto paralar için de kulanılabilir.

Bu tarz orijinal / uygun 3.parti uygulamaları kullanmak herhangi bir güvenlik açığı doğurmaz, çünkü private keyleriniz her zaman ledger cüzdanının kendisinde saklanır ve açığa çıkmaz. Ledger Nano S ve Ledger Nano X ürünleri Ledger tarafından geliştirilmiş Ledger Live arayüzü ile kullanılır. Bununla birlikte Ledger ürünleri uyumlu üçüncü parti cüzdan sağlayıcıları ile de güvenle kullanılabilir. Bu yazımızda detaylarına değineceğiz.

Üçüncü - parti cüzdan uygulamaları nedir?
Ledger Live uygulaması Ledger firması tarafından, kullanıcıların kripto varlıklarını en iyi ve kullanışlı şekilde yönetmeleri için geliştirilmiştir. Her geçen gün yeni özellikler eklenen Ledger Live’a staking gibi özelliklerde gelmiş durumda.

Ledger Nano S ve Ledger Nano X kullanıcıları Ledger Live dışında farklı uygulamalarla da cüzdanlarını kullanıp varlıklarını kolayca yönetebilirler Ledger bünyesi dışındaki geliştiriciler tarafından yartılmış olan bu uygulamalar "Third-Party wallet applications" ( üçüncü-parti cüzdan uygulamaları) olarak adlandırılmaktadır.

Bu uygulamalar cüzdanınızı kullanarak bilgisayarınız üzerinden ilgili blockchaine bağlanmanızı için ve senkronize olmanız için geliştirilmiş yazılımlardır. Ledger bünyesinden bulunmayan geliştiriciler tarafından geliştirişmişlerdir.

Neden üçüncü-parti cüzdan uygulaması kullanmak isteyebilirsiniz.

Ledger Live farklı kripto paralarınızı tuttuğunuz Ledger donanım cüzdanlarınızdaki (Ledger Nano S - Ledger Nano X) varlıklarınızı yönetmeniz için bir yazılımdır bununla birlikte belirli sebeplerden dolayı bazen üçüncü parti cüzdan uygulamaları kullanmak isteyebilirsiniz.

Öncelikle tüm kripto paralar Ledger Live tarafından desteklenmiyor. Her geçen gün yeni bir kripto para desteği ekleniyor ama buna rağmen belirtmiş olduğumuz gibi hepsi desteklenmiyor. Fakat kripto paralarını en güvenilir cüzdanlar olan Ledger Nano S ve/veya Ledger Nano X donanım cüzdanında tutmak isteyen kripto para toplulukları ve geliştiricileri Ledger entegrasyonu olan cüzdanlar geliştiriyorlar. Örneğin NEO için şuan sadece NEON wallet kullanılabilir.

Benzer bir çok uygulama geliştiriciler tarafından yaratıldı. Bu uygulamaları çok hızlı şekilde Ledger Live içerisine eklemek imkansız. Bu sebeple cüzdanınızda tutmak istediğiniz kripto para henüz Ledger Live da yoksa fakat geliştiricileri tarafından geliştirilmiş Ledger donanım cüzdanlarını destekleyen uygulamaları varsa bunları kullanarak varlıklarınızı Ledger Nano S veya Ledger Nano X cihazınızda tutabilir ve bu uygulama aracılığıyla yönetebilirsiniz. Bunların listesine https://www.ledger.com/supported-crypto-assets linkten ulaşabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Ledger Live bazı coinlerin staking özellikleri direkt olarak kullanılabiliyor bununla birlikte bazı coinler için bu özellik henüz Ledger Live da yok bu coinlerde örneğin VeChain (VET), Cardano (Ada) coinlerde staking yapmak isteyenler üçüncü parti cüzdan uygulamalarını kullanmalılar.

Ledger Live uygulamasının bugüne kadar çok etkileyici çalışma geçmişi olmasına rağmen nadir zamanlarda da olsa istenmeyen sebeplerden dolayı kısa süreli kullanım dışı kaldığı durumlar olabiliyor. Bu gibi istenmeyen durumlarda kripto paralarınızla acil işlem yapmanız gereken durumlarda üçüncü parti cüzdan kullanabilirsiniz. Örneğin XRP işlemleri için https://www.xrptoolkit.com/ buradan ilerleyebilirsiniz.

Ledger Live anlık işleyiş / performans durumunu https://status.ledger.com/ buradan takip edebilirsiniz Ayrcıca bu linkten https://www.ledger.com/supported-crypto-assets sayfadan hangi kripto paraların ledger tarafından desteklendiğini hangisinin üçüncü parti cüzdan uygulamaları taradından desteklendiğini bulabilirsiniz.

Üçüncü parti cüzdanlar güvenli mi?

ledger ve 3. parti cüzdanlar

Evet güvenliler. Eğer güvenli olmasalardı Ledger’ın buna izin vermeyeceğinden emin olabilirsiniz.
Ledger donanım cüzdanları (Ledger Nano S / Ledger Nano X ) özel anahtarlarınızı offline olarak güvenli bir şekilde muhafaza etmek için dizayn edildi ve bu anahtar gerek ledger live kullanırken olsun gerekse üçüncü parti cüzdan uygulamalarını kullanırken olsun daima offline olarak saklanırlar ve hiçbir zaman paylaşılmazlar.

Aynı şekilde önemli noktalardan bir diğeri ledger cüzdanlardan transfer işlemi gerçekleştirirken cihaz üzerinde bulunan tuşlar vasıtasıyla işleme onay vermeniz gerekir, Bu yapı üçüncü parti cüzdan uygulamalarını kullanırkende geçerlidir bu uygulamaların bunu iptal/ihlal etme bu durumu gibi bir durum söz konusu değildir.

Burada altını çizmek istediğimiz önemli bölüm phishing attempts (yanlış web sitesi adresi verme) olarak adlandırılan dolandırıcılık işlemlerine maruz kalmamak için lütfen bu uyulamalara ledger ın sayfasından erişim sağlayınız. https://www.ledger.com/supported-crypto-assets

ledger ve 3. parti cüzdanlar

Hakkı Pehlivan
Kurucu
bitcoincuzdanim.com

* Ledger Live - Ledger Nano S - Ledger Nano X - Bitcoin - Xrp - Ethereum