Ledger Uygulamaları nedir neden onlara ihtiyaç duyulur
(Ledger Nano S - Ledger Nano X)

Ledger cihazın (Ledger Nano S - Ledger Nano X) içerisinde yer alan uygulamalar ilgili kriptoparanın private keyini hesaplar/oluştururlar.
Kriptopara alırken alıcı adresinizin oluşturulmasını, gönderirken doğrulamanıza olanak tanır.
Bu uygulamaları cüzdanınızda sildiğiniz zaman varlıklarınızı kaybetmezsiniz, geri yüklediğinizde aynı adreslerlerinize / bakiyenize ulaşabilirsiniz.

Ledger cüzdanları (Ledger Nano S - Ledger Nano X ) kripto varlıklarınızı yönetmeniz için uygulamaları kullanır. Bu uygulamalar Ledger Live üzerinden cüzdanlarınıza indirilebilir. Peki neden Ledger cihazları bu uygulamaları kullanır? Amaç nedir?

Ledger cihazları üzerindeki bu uygulamalar kripto varlıklarınızı yönetmede çok önemli / hayati bir rol oynarlar.

Özetinde uygulamalar Ana tohum olan 24 kelimeniz üzerinden ilgili kripto para için private (özel) anahtarlarınızı oluştururlar özel anahtarlardan da public (genel) anahtarlarınız adresleriniz oluşturulur. Ayrıca gönderim yaparken bu uygulamalar üzerinden doğrulama yapılır.

Private (Özel) anahtarlarınızın oluşturulması
24 Kelimelik kurtarma ifadesi sizin tüm kripto paralarınızın private keylerinin bir yedeği gibidir. Aslında bir ana anahtardır diyebiliriz. Tüm kripto paraların kendisine ait özel anahtarları vardır. ????

Ve bu master key yani 24 kelimelik şifremizle bu paraların özel şifrelerine erişebiliriz.

Optimum güvenlik ile tasarlanmış olan bu uygulamaların kurtarma kelimelerinize erişme izni/imkanı yoktur. Çalışma prensibi, kurtarma kelimelerinden private key oluşturulması için derivation path (türetme yolu) adı verilen özel parametrelerle bir istek gönderilerek yapılır. Bu metodda her kirptoparanın türetme yolu faklıdır. Gerekli güvenlik kontrolleri geçildikten sonra aplikasyon private keylerle birlikte gerekli yanıtı alır. Tüm bu işlemler hiç bir zaman online olmayan güveli çip içerisinde gerçekleştirilir.

Artık aplikasyon buradan özel anahtarınızı çıkartabilir ve oradanda genel anahtarınız (adresiniz) yaratılabilir. Public key yani genel anahtarınız ödeme almak için karşı taraf(lar)la paylaşabileceğiniz adresinizdir.
Aşağıdaki şemadan özetine göz atabilirsiniz.

ledger uygulamaları

Peki neden hala bu uygulamalara ihtiyacım var?
Çünkü public key - adreslerinizi yaratmak ve işlemlerinizi doğrulamak için private keylere ihtiyacınız var ve bunlar için bu uygulamalara ihtiyacınız var;

Örneğin bir adrese bir miktar bitcoin göndermek istiyorsunuz göndermek istediğiniz tutarı uygulamalar üzerinden onaylamanıza olanak tanır. Aplikasyon size onaylamanız için bir imza gönderir.
Yine aynı şekilde göndereceğiniz adres Ledger cihazı ekranında belirir ki bu özellikle man-in-the-middle saldırısı olarak bilinen bir siber saldırıyı önlemede çok önemli bir aşamadır. Adresin doğru olup olmadığını buradan kontrol edip onay verebilirsiniz.
Tüm bunlara onay verdikten sonra Ledger cihazı private key aracılığıyla doğru bir imza oluşturur ve bunu uygulamaya gönderir.
Tüm bunlardan sonra cüzdan uygulaması bu transferi blockchainde yayınlar ve işlem tamamlanır.

Görmüş olduğunuz gibi bu süreçte Private keyleriniz cihazın içerisinden asla çıkmadı.

Peki diğer aplikasyonlar birbirini etkileyebilir mi?
Hayır, etkilemezler Ledger her kripto para için o kripto para özelinde aplikasyonlar geliştirmiştir. Bu her şart altında güvenli işlem için düşünülmüştür bildiğiniz gibi Ledger uygulamaları Ledger Live dan bağımsız 3. Parti uygulamaları için de kullanılır uygulamaların birbiri ile olan bu bağımsızlığı bu gibi durumlar için güvenlik önlemi açışısından önemli bir özelliktir.

Bu çalışma modeli, bir kripto para uygulamasında bir problem meydana geldiğinde bu diğer kripto para uygulamalarını etkilemeyeceğinin garantisidir. Bu Ledger ın geliştirmiş olduğu BOLOS alt yapısı ile sağlanır.

3. Parti cüzdan uygulamaları
Tüm kripto para uygulamaları birbirinden bağımsız olması sebebiyle Ledger cüzdanları (Ledger Nano S - Ledger Nano X) uygulamaları diğer 2.parti cüzdan uygulamaları ile de güvenle kullanılır. Çünkü diğer uygulamaları asla etkilemez.

Ledger uygulamasını Ledger cüzdanımdan (Ledger Nano S - Ledger Nano X) silsem kripto param gider mi?
Hayır. Bir uygulamayı cüzdanınızdan sildiğinizde dahi varlıklarınız sizin için ulaşılabilirdir. Çünkü Seed dediğimiz 24 kelimelik şifreden türemiş private ve public keyler her zaman bu seed e aittir. Bu şu anlama gelir uygulamayı geri yüklediğinizde varlıklarınıza tekrar ulaşabilirsiniz.

Hakkı Pehlivan
Kurucu
bitcoincuzdanim.com

#Ledger Nano S - #Ledger Nano X - #Ledger Live
Kaynak - Ledger Academy