Ledger Özel İşletim Sistemi - BOLOS

Ledger cihazları (Ledger Nano X - Ledger Nano S) güvenli çip ve özel işletim sitemi kombinasyonu kullanan tek cihazdır.

Ledger’ın özel işletim sitemi BOLOS cihazın güvenliğini arttırır, tüm kripto para uygulamaları birbirinden izole edilmiştir. Uygulamalar direkt olarak sadece işletim sistemiyle iletişim kurarlar, böylece tehlikeli yazılımlar veya saldırılardan korunurlar

Bu işletim sayesinde herkes kendi uygulamasını geliştirebilir ve yükleyebilir.

İşletim Sistemi nedir ?
Bununla ilgili şu örnek çok açıklayıcı olabilir, her gün kullandığımız bilgisayarlarımız windows veya Mac OS benzeri işletim sistemlerine sahiptirler. Bu işletim sistemleri uygulamaları çalıştırmamıza ve daha basit olarak kullanmamıza olanak tanırlar.

Neden özel bir işletim sistemi yapılmalı ?
Özel cihazlar, özel işletim sistemlerine ihtiyaç duyarlar,
Örneğin aracınızın ses sistemi veya navigasyon sistemini kullanmak için akıllı telefonunuzun işletim sistemini kullanamazsınız.

Ledger, cihazlarının (Ledger NanoS - Ledger NanoX) en iyi, en güvenli şekilde kullanılması için ve aynı zamanda kullanıcı dostu bir arayüzü olan BOLOS işletim sitemini tasarlamıştır.

Eğer aygıt yazılımı yekpare (tek parçalı) olarak tasarlanmışsa, bu tüm uygulamaların bir yerde olacağı anlamına gelir, bu altyapıdaki ürünlerde özel bir işletim sistemine bulunmaz. Tüm uygulamalar birlikte yönetilir. Bu tek uygulama modeli ile çalışma mimarisi belirli açıklar barındırır.

Eğer tüm kripto paralar bir uygulamanın içerisindeyse, bu bir birlerine bağlı oldukları anlamına gelir. Bir kripto parada sorun çıkarsa bu diğerlerini de etkileyebileceği anlamına gelir. Ayrıca bir uygulama için bir güncelleme gerektiğinde yada yeni bir kripto para eklenmesi gerektiğinde bu tüm uygulamaları güncelemek gerektiği anlamına gelir. Bu aynı zamanda 3. Parti geliştirme süreçlerini çok zorlaştırır.

Bu konuyla ilgili Ledger CTO’su Nicolas Bacca şunu belirtiyor.

“Güvenlik sebebiyle her kripto paranın uygulaması bağımsız olmalıdır. “

Bu sebeple , kripto paralarınızın güvenlik seviyesinin maksimumda olması ve 3. Parti uygulama geliştiricilerinin çalışmalarını güvenle gerçekleştirebilmesi için Ledger, çoklu uygulama tasarımını geliştirdi.

Donanım cüzdan sağlayıcıları hazırda bulunan işletim sistemlerini kullanıyorlar,
Güvenli çipler iki şekilde temin edilebilir.
Hazırda üzerinde bir işletim sistemi bulunan güvenli çip kullanmak
Üzerinde önceden herhangi bir işletim sitemi bulunmayan, boş/işlenmemiş bir güvenli çip kullanmak
Hali hazırda üzerinde bir işletim sistemi bulunduran bu genel çipler Blockchain uygulamalarını için gereksinimleri karşılayamazlar. BOLOS yapabilir

BOLOS işletim sistemi Ledger cüzdanlarını (Ledger Nano S - Ledger Nano X) nasıl özel kılıyor.

Kripto Para Uygulamaları ve İzolasyonu
BOLOS işletim sistemi, her kripto paranın uygulamasının bir birinden bağımsız bir şekilde yüklenmesine ve yine bir birinden bağımsız konumlanmasına bununla birlikte 24 kelimelik kurtarma ifadenizin de uygulamalardan bağımsız olarak muhafaza edilmesine olanak yanır.

Özel anahtarınız BOLOS işletim sisteminin, güvenli çip kombinasyonu sayesinde hep cihazda offline olarak durur ve hiçbir zaman cihazdan ayrılmaz.

Yukarıdaki şemada görmüş olduğunuz gibi hiçbir kripto para uygulamasının bir biriyle iltişimi yoktur. Her uygulama sadece BOLOS ile iletişimdedir, burada kötü amaçlı bir uygulama dahi olsa doğrudan BOLOS’a gider.

Herkesin kendi uygulamasını geliştirebilmesi için açıktır.
BOLOS izolasyon ve esnekliği sayesinde 3. Parti uygulama geliştiricilerine kendi uygulamalarını geliştirme olanağı tanır. Bu doğal olarak resmi Ledger Live desteği için sürecin başlangıcıdır.


Ledger Özel İşletim Sistemi - BOLOS

İmzalama ve Özgünlük / Gerçeklik Mekanizmaları
BOLOS “Roof of Trust” adı verilen bir sistemin kullanılmasına izin verir. Böylece cihazınızı Ledger Live’a (Ledger Manager) bağladığınızda bir özgünlük (orijinallik) testi yapılır uygulama indirilirken ve cihaz yazılım güncellemesi yapılırkende bu testten geçilir.

İşlemlerinizi fiziksel olarak doğrulama
Bolos aynı zamanda tüm kripto para işlemleri için Ledger cihazlarının (Ledger Nano X - Ledger Nano S ) üzerinde bulunan sol tuş (iptal) ve sağ tuş (onay) lara basmak suretiyle kullanıcıların onay vermesine olanak tanır. Yapacağınız işlemin tüm detayları - gönderilen paranın miktarı ve adres - cihazın ekranında görülür ve onay istenir. Bilgisayarınız - bilgisayarınızın ekranındaki bilgiler hackerlar tarafında manipüle edilse bile cihazın ekranında bunu yapmaları mümkün değildir.

Ledger Özel İşletim Sistemi - BOLOS

Cihaz üzerinde bulunan işletim sistemi hem güvenlik hem kullanıcı dostu bir yapı bakımından hayati öneme sahiptir.
Bu sebeple geleneksel güvenlik çiplerinin bu alanda iyi olmadığını düşünen Ledger, Kendi işletim sistemi olan BOLOS işletim sitemini geliştirmiş, Böylece hem kullanıcı dostu hemde güvenliği en üst düzeyde tutan bir yapı inşa etmiştir. Ledger bu alanda bunu yapan ilke ve tek donanım cüzdan üreticisidir.