Ledger Nano S

Ledger Nano S cihazları fransa merkezli firma olan Ledger SAS firması tarafından Fransa’da üretilmektedir. Ledger Nano S kripto varlıklarınızı (bitcoin-ethereum-xrp-Litecoin-digibyte-Stellar vb.) güvenilir bir şekilde tutmanızı sağlayan hardware (donanım) offline cüzdandır. Ledger nano s in desteklemiş olduğu kripto varlıklara https://www.ledgerwallet.com/cryptocurrencies dne erişebilirsiniz ayrıca ki desteklenen bu para çeşitlerine her geçen gün yenisi eklenmektedir.

Ledger Nano S ile ilgili önemli noktalar

Recovery Seed Kurtarma kelimeleriniz, cihazınızı kurarken size verilen 24 kelime ; Ledger Wallet BIP39/BIP44 Blokzinciri protokolü üzerinden özel anahtarlarınızı ve cüzdanalarınızı oluşturan bir seed yönetir.

Bu kelimeler cüzdanı başlatırken BIP39 protokolü üzerinden BIP39 sözlüğünden veriliyor, güvenlik sebebiyle bu kelimeler ilk kurulumda yalnızca bir defa verilir ve bir kopyası hiç bir yerde asla tutulmaz, tutulması imkansız, zaten merkeziyetsiz çalışma prensibinin aslında önemli noktalarından birisi bu konu, şayet bu şifrelerin yedekleri firma tarafından tutuluyor olsaydı bir aracıya güvenmek zorunda olurduk ama belirttiğim gibi bu çok özel şifre, cihazınızı kurarken randomize bir şekilde size özel oluşuyor ve sadece sizde var.

Ledger nano s ‘te bu 24 kelime sizin herşeyiniz cüzdanınızı kullanırken bu 24 kelimeye ihtiyacınız olmayacaktır. Yine cihazı oluştururken sizin belirlediğiniz pin kodunuzla cihazınıza giriş yapacaksınız. Fakat başınıza gelebilecek bir problemde örneğin cihazının kaybolması - bozulması - çalınması durumunda varlıklarınıza ulaşmak için bu kurtarma şifrelerinize ihtiyaç duyacaksınız yine bir Ledger nano s üzerinden veya BIP39 algoritması ile çalışan diğer cüzdanlar aracılığıyla bu 24 kelimelerinizi girerek varlıklarınıza ulabilirsiniz. Hatırlarsanız, cihazını kurarken size yeni bir cihaz mı kurmak istiyorsunuz, yoksa eski cihazınızı mı kurmak istiyorsunuz diye sormuştu eski cihazımı kurmak istiyorum dediğinizde bu 24 kelimeyi sırasıyla (evet mutlaka size verilen sırada not edin çünkü gerekli durumlarda sırasıyla girmeniz gerekiyor) girdiğimizde tüm dijital varlıklarımıza ulaşabiliyoruz. Çünkü varlıklarımız cüzdan içerisinde değil merkeziyetsiz blockchainde bulunuyor.

Cihazınızı Ledgerwallet sayfasında linkleri verilmiş olan Google app. ler aracılığıyla kullanırken browser support ‘‘no’’ olmalı fakat cüzdanızı myether wallet üzerinden kullanacaksanız browser support ‘‘yes’’ olmalı. Bu konudaki makalemizi lütfen ayrıca inceleyiniz.

Cihazdaki uygulamaları silerseniz örneğin cüzdanınızdan ethereum uygulamasını veya litecoin uygulamasını sildiniz. Bu varlıklarınıza hiç birşey olmaz, bu uygulamaları cüzdanınıza tekrar yüklediğinizde varlıklarınızı cüzdanınızda göreceksiniz. Ledger Nano S güncellemelerinde cüzdanınız üzerinden uygulamaları silmeniz gerekebiliyor, merak etmeyin gönül rahatlığıyla silip tekrar yükleyebilirisiniz.