Ledger Nano S Rakamların Gücü

Ledger Nano S cihazları fransa merkezli firma olan Ledger SAS firması tarafından Fransa’da üretilir.

Ledger Nano S kripto varlıklarınızı (bitcoin-ethereum-ripple-Litecoin-digibyte-Stellar vb.) güvenilir bir şekilde tutmanızı sağlayan hardware (donanım) offline cüzdandır.

Ledger Nano S ile ilgili önemli noktalar

Recovery Seed Kurtarma kelimeleriniz, Cihazınızı kurarken size verilen 24 kelime ; Ledger Wallet BIP39/BIP44 Blokzinciri protokolü üzerinden özel anahtarlarınızı ve cüzdanlarınızı oluşturan bir seed yönetir.

Bu kelimeler cüzdanı başlatırken BIP39 protokolü üzerinden BIP39 sözlüğünden veriliyor, güvenlik sebebiyle bu kelimeler ilk kurulumda yalnızca bir defa verilir ve bir kopyası hiç bir yerde tutulmuyor tutulması imkansız zaten merkeziyetsiz çalışma prensibinin aslında önemli noktalarından birisi bu konu, şayet bu şifrelerin yedekleri firma tarafından tutuluyor olsaydı bir aracıya güvenmek zorunda olurduk ama belirttiğim gibi bu çok özel şifre cihazınızı kurarken randomize bir şekilde size özel oluşuyor ve sadece sizde var.

Bu 24 kelime sizin herşeyiniz cüzdanınızı kullanırken bu 24 kelimeye ihtiyacınız olmayacaktır. Yine cihazı oluştururken sizin belirlediğiniz pin kodunuzla cihazınıza giriş yapacaksınız. Fakat başınıza gelebilecek bir problemde örneğin cihazının kaybolması - bozulması - çalınması durumunda varlıklarınıza ulaşmak için bu kurtarma şifrelerinize ihtiyaç duyacaksınız yine bir Ledger nano s üzerinden veya BIP39 algoritması ile çalışan diğer cüzdanlar aracılığıyla bu 24 kelimelerinizi girerek varlıklarınıza ulabilirsiniz. Hatırlarsanız, cihazını kurarken size yeni bir cihaz mı kurmak istiyorsunuz eski cihazınızı mı kurmak istiyorsunuz diye sormuştu eski cihazımı kurmak istiyorum dediğinizde bu 24 kelimeyi sırasıyla (evet mutlaka size verilen sırada not edin çünkü gerekli durumlarda sırasıyla girmeniz gerekiyor) girdiğimizde tüm dijital varlıklarımıza ulaşabiliyoruz.

Cihazınızı Ledgerwallet sayfasında linkleri verilmiş olan Google app. Ler aracılığıyla kullanırken browser support ‘‘no’’ olmalı fakat cüzdanızı myether wallet üzerinden kullanacaksanız browser support ‘‘yes’’ olmalı.

Cihazdaki uygulamaları silerseniz örneğin cüzdanınızdan ethereum uygulamasını veya litecoin uygulamasını sildiniz. Bu varlıklarınıza hiç birşey olmaz, bu uygulamaları cüzdanınıza tekrar yüklediğinizde varlıklarınızı cüzdanınızda göreceksiniz. Ledger Nano S güncellemelerinde cüzdanınız üzerinden uygulamaları silmeniz gerekebiliyor, merak etmeyin gönül rahatlığıyla silip tekrar yükleyebilirisiniz.

Kripto paralarla işlem yaparken her zaman dikkatli ve tedbirli olmalısınız tavsiyem mutlaka tüm gönderme ve alma işlemlerinde kopyala yapıştır yaptığınız adresin en azında başından ve sonundan 3 - 4 hanesini kontrol edin.

Ledger Nano S display özelliği ile bitcoin alacağınız zaman uygulama üzerinden size verilen adresi cihaz üzerinden kontrol etmenizi ve onay vermenizi sağlar, ben mutlaka cihaz üzerinden de bu adresimi hem de her işlemimde kontrol ederim. Acele etmeye gerek yok ve çift kontrol daima iyidir.

Bir diğer soru public adresinizi ödeme almak için verdiniz. Bu adresi ıban numaranız gibi düşünebilirsiniz aslında, adresinizi verdiğinizde yada borsadan kendinize bir gönderim yapmak için girdiğinizde gönderim yapılırken Ledger Nano S in online olmasına gerek yoktur, cüzdanınızı bağladığınızda ödemenizi otomatik olarak alacaksınız.

Ledger Nano S cüzdanları 2 yıl garantilidir. Faturanızla birlikte ibraz etmeniz yeterlidir.

* Ripple (XRP) gönderirken destination tag istiyor.

Destination tag borsalarda bulunan hesabınızın/adresinizin size ait olduğunu kanıtlamak içindir. şöyle açıklamaya çalışayım. Borsadan-borsaya veya cüzdandan-borsaya Ripple (XRP) göndereceğiniz zaman bu destination tagı girmeniz gerekir yoksa borsada bu varlığınızı bulamayabilirsiniz.

Cüzdanda destination tag bölümünü görebilmeniz için advance modu açmanız gerekir. Aşağıda bulabilirsiniz.

ledger nano s

ledger nano s

Borsadan cüzdana Ripple (XRP) gönderirken destination tag girmenize gerek yoktur.

Bu vesile ile tekrar hatırlatmak isterim ben gönderim alım yaparken her defasında önce küçük bir miktar gönderiyorum işlemi sorunsuz olduğunu netleştirdiğimde devam ediyorum.

Ledger Nano S cüzdanınızda BTC ve LTC de farklı hesaplar açabilirisiniz. Bitcoin uygulamasını açtığınızda ‘’add account’’ butonu göreceksiniz. Buradan farklı hesaplar açarak kullanabilirsiniz. Farklı hesaplar açabilmeniz için hesabınızda bir miktar bitcoin / Litecoin bulunması gerekir aksi halde yeni hesap açılmaz.

Bilgisayarınızda Ledger aplikasyonlarından birisi açık olduğunda başka bir uygulama açılmaz böyle bir hata görürseniz, diğer uygulamanın kapalı olduğundan emin olun.

Ledger Nano S cihazınızla

Chrome üzerinden https://www.myetherwallet.com/ u açıyoruz

Üstteki menüden send etherðer tokens seçiyoruz Burada cüzdanınızı açabileceğiniz seçenekleri görecekseniz.Belirtmiş olduğum gibi ben ledger nano s kullandığım için seçeneklerden ledgerwallet seçiyorum.

ledger nano s

Ledger Nano S cüzdanımızdan ethereum uygulamasını açıyoruz ve myetherwallet üzerinden connect butonuna tıklıyoruz.

Connect’e bastığınızda cüzdanınız açılmazsa, Ledger nano s cihaz üzerinde ethereum uygulamasına girin ve Settings bölümüne gidin, Browser support kısmını ‘’yes’' yapın. Detayları aşağıda bulabilirsiniz. Aplikasyonlar üzerinden kullanırken ‘’no’’ olmalı.

ledger nano s

ledger nano s

ledger nano s

ledger nano s

Aynı zamanda myetherwallet üzerinden işlemlerinizi yapmak için contract data bölümününü de ‘’yes’' yapmanız gerekir.
New üzerinden connect diyerek devam etmiştik, Ekranda etherum adresleri görünecek herhangi birini seçip devam ediyoruz.

ledger nano s

Erc20 standartlarındaki kripto paraları myetherwallet üzerinde tutmak için ethererum adresini kullanmanız yeterli yani tüm bu kripto paralar (ERC20) için aynı ethereum adresine gönderim yapabilirsininiz. ERC20 (Eos(EOS) - Tronix (TRON) - VeCahin (VEN) - Omisego (OMG) - Icon (ICX) - Bnb (BNB) Bytom (BTM) - Populous (PPT) - Zilliqa (ZIL) - Golem (GNT) - Hep (Rep) - Qash (QASH) Bancor (BNT) ) ve diğerleri https://etherscan.io/tokens standardınaki kripto paralar için buradaki ethereum adreslerini kullanabilirsiniz) ve gönderdiğiz bu kripto paralar ekranda görüntülenir.

ledger nano s

ledger nano s

Maalesef dünyamızda her geçen gün kötü niyetli insanların sayısı artıyor, Ledger Nano S ile ilgili geçtiğimiz yıl şöyle bir sahtekarlık olayıyla karşılaşıldı.

Ledger Nano S sattığını belirten sahtekarlar cüzdanı satın alan kişiye zaten kurulumu yapılmış cüzdanı gönderdiler başta belirtmiş olduğum gibi cihaz size geldiğinde kurulumunu yaparken 24 kelime cihaz tarafından size verilir ve bu size aittir. Asla 24 kelime oluşturulmuş şekilde gönderilmez.

Bahsetmiş olduğum sahtekarlıkta aşağıdaki gibi gönderdiler ve tabi 24 kelime başkasındaysa varlıklarda ondadır.

Yandaki tamamen sahtekarlıktır. Orijinali asla bu şekilde gelmez. Orijinallerini aşağıda bulabilirisiniz.

Ledger Nano S kutusundan orijinal çıkanlar aşağıdadır. Burada çıkan recovery sheet sayfası kurulum sırasında size verilecek olan kelimeleri yazmanıza kolaylık sağlamak içindir. Dilerseniz tabiki başka bir kağıda da not edebilirsiniz.

ledger nano s

Ledger Nano S kutusu içindekiler;

ledger nano s

ledger nano s

ledger nano s

ledger nano s

Ledger Nano S için yetkili bayileri tercih etmenizde fayda bu listeyi Ledger wallet resmi sayfasında bulabilirsiniz. https://www.ledgerwallet.com/retailers

ledger nano s

Türkiye Resmi distiributörlerinden www.bitcoincuzdanim.com dur.

ledger nano s

Ledger Nano S cüzdanın en önemli özelliği işlem yaparken sizden cihaz üzerinden onay istemesidir. Ledger Nano S Google app. Arayüzleri ile çalışırlar bunlar sadece arayüzlerdir yapmış olduğunuz işlemlerin hepsi cihaz içerisinde yapılır bu güvenliğin en önemli kısmıdır. Virüslü bir bilgisayarda işlem yapıyor olsanız bile Ledger Nano S ile güvendesiniz. Belirtmiş olduğum gibi işlem yaparken yani bir kripto para gönderimi yaparken cihazının üzerindeki tuşlar vasıtasıyla işleme onay vermeniz gerekiyor bu onay olmadan işlem asla gerçekleşmez.

Bu arada kısa bir hatırlatma yapmakta fayda var Ledgerwallet firması cüzdan kullanımları için kendi arayüz çalışmalarını geçtiğimiz aylarda açıkladı muhtemelen 2018 yılı ortalarından itibaren artık bu arayüzler aracalığıyla yola devam edeceğiz. Yapılan açıklama çok kullanıcı dostu ve fonksiyonlu bir arayüz olduğu yönünden bakalım kısa zaman sonra bunu göreceğiz. Mutlaka gerekli incelemeleri yapıp önemli noktaları paylaşacağız.