Kripto Paralarınızı Dolandırıcılıklara Karşı Nasıl Koruyabilirsiniz
(Ledger Nano S - Ledger Nano X)

Her zaman Orijinal/Resmi web sayfalarını kullandığınızdan emin olun.
24 Kelimeden oluşan kurtarma şifrenizi güvenli bir yerde (Dijital ortamda değil) muhafaza edin.
Eğer birisi size ona küçük bir miktar kripto para gönderirseniz size kısa bir süre sonra daha büyük miktar olarak geri göndereceğini söylerse asla inanmayın asla para göndermeyin.
Herhangi bir kurtarma gerekmesi durumunda 24 Kelimenizi cihazının kendisi haricinde hiçbir yere girmeyin. Ledger Live uygulaması da dahil. orijinal Ledger Live uygulaması sizden 24 kelimenizi talep etmez.)

Phishing yani hileyle şifre çalmak günümüzde çok sık rastlanan bir saldırı türüdür Bu yöntemle yapılan dolandırıcılıkları her geçen gün duyuyoruz, özellikle yeni alanlarda ve bildiğiniz gibi kripto para alanı çok yeni bir alan ve bu yöntem burada da çok sık kullanıyor. Bunun major örneklerinden birisi 15 Temmuz 2020 de yaşanan çok ünlü isimlerin twitter hesaplarının hacklenmesi bir çok önemli ismin twitter hesapları hallenmiş ve bu hesaplar aracılığıyla insanlardan kripto para istenmişti.

Bu kötü amaçlı ataklardan korunmanın yolları tabi ki var. Öncelikle Kripto paranızı bir hardware (donanım) cüzdan da (Ledger Nano S - Ledger Nano X) tutmaya karar vererek çok doğru bir başlangıç yaptınız.

Bu tarz ataklardan bir çeşidi de virüs yazılımlarla bilgisayarınız üzerinden özel anahtarlarınıza erişilmeye çalışılmasıdır.

Hardware Wallet (Ledger Nano S - Ledger Nano X) kulanırken dahi sizi kandırma yollarınına gidenler olacaktır. Bununla ilgili değerli ip uçlarını sizinle paylaşmak isteriz.

Düşündüğünüz kişi bu olabilir mi ?
Facebook - Instagram ve Twitter da Ledger’ın bir kampanya yaptığını ve kripto para dağıtacağını gördünüz. Sizce bu gerçekten Ledger olabilir mi?

Asla, Ledger asla bu ve benzeri bir kripto para dağıtımı yapmaz, Bunun için Ledger’ın Resmi hesaplarını takip ettiğinizden emin olun Resmi sosyal medya hesapları web sayfasında yer alamaktadır.
https://www.ledger.com/

Ayrıca Ledger resmi satıcıları/distributörleri de benzeri para dağıtımı işlemleri yapmazlar Türkiye resmî distribütörü bitcoincuzdanim resimi hesaplarına siteden ulaşabilirsiniz
https://www.bitcoincuzdanim.com/

Birinci hedef : Kurtarma Kelimeleri
Kripto paral sahiplerinin en önemli en hayati gizlilikleri 24 kelimeleridir. Cihaza istenmeyen bir şey olması durumunda, kripto varlıklarınıza ulaşmanın tek yolu bu 24 kelimedir. Bu aynı zamanda şu anlama geliyor bu kelimeleri bilen birisi tüm varlıklara ulaşabilir.

Bu doğrultuda paranızı çalmak için sahte cüzdan uygulamaları yaratarak sizden bu 24 kelimelerinizi girmenizi istedikleri bir saldırı yöntemi mevcuttur. Bu saldırıdan korunmanın yolu çok basittir. Kurtarma kelimelerinizi offline olarak saklayın ve asla ama asla kimseyle paylaşmayın.

Boş Vaatler
Bu dolandırıcılık yöntemi hep kullanılmıştır ve kripto para alanında da kullanılmaktadır. Ne dir bu yöntem genelde sosyal medya üzerinden size ulaşırlar ve örneğin onlara 100 Usd gönderirseniz size geri 10.000 Usd göndereceklerini söylerler. Bu kulağa gerçek olamayacak kadar iyi bir teklif gibi geliyor değil mi? Çünkü gerçek değil bu yöntemle her gün binlerce kişi kandırılıyor. Size vaad ettiği ne olursa olsun asla bu ve benzeri vaadlere inanıp onlara kripto paralarınızı göndermeyin. Bunu yaparken elbette göz boyamak, inandırmak için çeşitli planlar vaadlerde bulunacaklar bunlara inanmayın.

bitcoincuzdanim.com
#bitcoin - #kriptopara - #ledger Nano S - #ledger Nano X #bitcoincuzdanim
Kaynak : Ledger Academy