Ledger ürünleri ile (Ledger Nano S / Ledger Nano X ) cüzdanızı daha güvenli hale getirin

İleri düzey parola oluşturup kurtarma kelimelerinizi 25 kelimeye çıkartarak güvenlik katmanını arttırabilirsiniz ve 25. Kelimeniz 100 karaktere kadar olabilir.

24 kelimenizin üzerince ekleceğiniz bu güvenlik katmanıyla oluşturacağınız cüzdanınız tamamen farklı bir seed yaratır ve 24 kelimeyi bilen birisinin bile ulaşma şansı yoktur.

Bu şekilde ilave bir katman eklemek 24 kelimenizin bilinmesinin dışında istemeyen baskı altında olabileceğiniz bir durumda dahi ekstra güvenlik sağlar.

İleri düzey güvenlik katmanı eklemek elbette çok iyi ama eklediğiniz bu bilgileri yine çok iyi saklamanız gerektiğini unutmayın lütfen.

İleri düzey parola oluşturma özelliği Ledger Nano X ve Ledger Nano S donanım cüzdanlarının her iikisinde de kullanılabilir. Hali hazırda oluşturulmuş olan 24 kelimelik kurtarma kelimelerinize 100 karaktere kadar ekstra 25. Kelimeyi ekleyerek yeni bir seed yani yeni bir cüzdan oluşturulabilirsiniz.

Öncelikle 24 kelimenin sizin için ne kadar önemli olduğunu hatırlatarak başlamak isteriz. Bu kelimeleri asla dijital bir ortama yazmayın. Bunu 24 Kelimeyi ele geçiren birisi tüm varlıklarınıza erişebilir. Peki size bu 24 kelimenin üstüne bir güvenlik katmanı daha eklemenin yolunu olduğunu söylesek.

Bunu 25. Kelime olarak adlandırıyoruz ama bu bir kelime olmak zorunda değil 25.kelime 100 karaktere olabilir.

Mevcutta oluşturduğunuz 24 kelimelik kurtarma şifrenizin üzerine bu yeni 25. Kelime olarak adlandırılan parolayı girdiğinizde 2. Bir seed bir cüzdan yaratmış olursunuz.

Peki neden böyle bişeye ihtiyaç duyabilirsiniz?
Öncelikle birisi sizin 24 kelimenizi ele geçirip bu cüzdanınıza ulaşsa bile sizin ilave şifrenizle oluşturduğunuz diğer cüzdanınıza ulaşamayacaktır. Öncelikle bu bir üst seviye koruma katmanıdır.

Bildiğiniz üzere rastgele oluşan 24 kelimelik cüzdan metoduyla şuan 115.792.089.237.316.195.423.570.985.008.687.907.853.269.984.665.640.564.039.457.584.007.913.129.639.936 farklı seed yaratmak mümkündür.

25 kelime ilavesi ile bu muazzam kombinasyonu farklı bir seviyeye taşıyabiliriz. Ayrıca burada işin içine manuel bir insan katkısı katmış oluyoruz.

Burada altını çizerek belirtmek isterizki Ledger cihazları çok güvenlidirler ve standart TRNG (True Random Number Generator ) vasıtasıyla 24 kelimelik seed leri oluştururlar.

İkinci önemli nokta ekstra bir parola kullanmak size gerekli durumlarda önemli bir inandırıcılık kazandıracak.

Nedir bu inandırıcı inkar edilebilirlik?
Bildiğiniz gibi bugüne kadar kripto para alanından bir çok hack olayı duyduk, hatta bununla birlikte maalesef bir çok fiziksel zorbalıkla kripto varlıkları ele geçirme girişimleri duyduk.
Burada şöyle bir örnek verelim zor bir durumdasınız birileri zorla sizin kripto paralarınızı almak istiyor ve sizden donanım cüzdanınızın şifresini girmenizi istiyor işte bu durumda şifrenizi girerek onlara önemsiz hesabınızı gösterip bu durumdan kurtulabilirsiniz. Tabi asıl bakiyenizin olduğu şifrenizi girmediğiniz için varlıklarınız hala güvende. Elbette böylesi zor bir durumdan kurtulmanın garantisi değildir ama mücadele ve yanıltma için bir imkan tanır.

Bu Parolayı Ledger Nano S ve Ledger Nano X cihazımda kullanabilirmiyim?
Evet kullanabilirsiniz ve hatta bu özel parolanızı direkt olarak Ledger Nano X / Ledger Nano S cihazınız üzerinden gireceğiniz için ekstra güvende olursunuz.

Ledger da 25. Kelime olarak adlandırlan parolanızı oluştururken 2 opsiyona sahip olursunuz. Bunun birincisi ilave parolanız giriş için her seferinde bunu girmenizi gereken seçenek çünkü bu hesabı her kapatışınızda sizin diğer hesabınıza dönmenize izin verir.

İkinci ve önereceğimiz opsiyonda ise ikinci bir pin kodu yaratarak her bir pin koduyla farklı cüzdanlara erişme imkanı
Mesela 24 kelimelik cüzdanınızın pin kodu : 435678
İlave parolalı cüzdanınızın pin kodu : 986289

Çok dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şudur ki ilave parola ekleyerek oluşturduğunuz cüzdanınızı herhangi bir durumda tekrar yüklemek için ilk oluşturduğunuz 24 kelimeyi ve ilave ettiğiniz şifrenizi eksiksiz bilmeniz gerekiyor.

Kurulum detayları için "ekstra güvenli cüzdan" yazımıza göz atabilirsiniz.

#Bitcoin #kriptopara #Ledger #Ledger Nano S #Ledger Nano X