Eos Kayıt

Eos’a yatırım yapan herkesin Eos projesi hakkında bir miktar bilgi sahibi olduğunu tahmin ediyorum ve mutlaka herkes bu araştırması esnasında Eos ihakkında bir takım bilgilere sahiptir. Eos için 1 Haziran 2018 tarihinden önce yapılması gereken kayıt işlemi hakkında bilgi vermek ve kayıt işleminin nasıl yapıldığını paylaşmakta istedim.

Bildiğiniz gibi Eos ICO süreci devam ederken Eos tokenları aynı zamanda borsalarda alınıp satılabiliyor ve ICO süreci 1 haziran 2018 de tamamlanacak bu tarih önemli çünkü bu tarihten sonra Eos kendi blokchaini üzerinden işlemlerine devam edecek ve Eos resmi web sayfasında bu tarihe kadar (hatta bu işlemi son güne bırakmadan en geç bir kaç gün öncesinde) Eos tokenlarınızı kayıt etmenizi söylüyor aksi halde Eos tokenlarınız geçersiz olacak.

Eğer eoslarınızı borsada tutuyorsanız mutlaka borsalarınızla iletişime geçip bu işlemi destekleyip desteklemediklerini sorun bazı borsalar bu süreci sizin adınıza yapacak ve endişelenecek bir durum yok ama belirtmiş olduğum gibi mutlaka borsanıza bunu sorun ve öğrenin.

Peki Eoslarınızı kendi cüzdanınızda saklıyorsanız ? Uzun vadeli düşünülen kripto varlıkları borsalarda tutmak yerine private keyi kendinize ait olan cüzdanınızda tutmanızı her zaman öneririm. Ben Ledger Nano S kullanıyorum ve Ledger Nano S cüzdanınızda https://www.ledgerwallet.com/cryptocurrencies linkte belirtilen kripto varlıkları tutabildiğiniz gibi https://www.myetherwallet.com/ üzerinden Ledger Nano S ile ERC20 standardındaki tüm kripto varlıklarınızı tutabilirsiniz.

Eos ERC20 standardında olduğu için eoslarınızı burada tutabilir ve kendi kayıt işleminizi kendiniz yapabilirsiniz. Myetherwallet üzerinden işlem yapabilmeniz için illa Ledger Nano S sahibi olmanız gerekmez dilerseniz private keyinizi cüzdan üzerinde oluşturarakta yapabilirsiniz ama ben zaten ledger nano s sahibi olduğum için bu şekilde işlemlerimi yapıyorum. (en güvenli yol)

Eos tokenları kayıt işlemi nasıl yapılır.

Öncelikle Eoslarınızı myetherwallet’a nasıl göndereniz.

Chrome üzerinden https://www.myetherwallet.com/ u açıyoruz

Üstteki menüden send ether & tokens seçiyoruz Burada cüzdanınızı açabileceğiniz seçenekleri görecekseniz.Belirtmiş olduğum gibi ben ledger nano s kullandığım için seçeneklerden ledgerwallet seçiyorum.

eos kayıt

Ledger Nano S cüzdanımızdan ethereum uygulamasını açıyoruz ve myetherwallet üzerinden connect butonuna tıklıyoruz.

Connect’e bastığınızda cüzdanınız açılmazsa, Ledger nano s cihaz üzerinde ethereum uygulamasına girin ve Settings bölümüne gidin, Browser support kısmını ‘’yes’' yapın. Detayları aşağıda bulabilirsiniz.

eos kayıt

1eos kayıt

2eos kayıt

3eos kayıt

4MyEtherWallet üzerinden connect diyerek devam etmiştik, Ekranda etherum adresleri görünecek herhangi birini seçip devam ediyoruz.

Erc20 standartlarındaki kripto paraları myetherwallet üzerinde tutmak için ethererum adresini kullanmanız yeterli yani tüm bu kripto paralar (ERC20) için aynı ethereum adresine gönderim yapabilirsininiz. ERC20 (Eos(EOS) - Tronix (TRON) - VeCahin (VEN) - Omisego (OMG) - Icon (ICX) - Bnb (BNB) Bytom (BTM) - Populous (PPT) - Zilliqa (ZIL) - Golem (GNT) - Hep (Rep) - Qash (QASH) Bancor (BNT) ) ve diğerleri https://etherscan.io/tokens standardınaki kripto paralar için buradaki ethereum adreslerini kullanabilirsiniz) ve gönderdiğiz bu kripto paralar ekranda görüntülenir.

Eos kaydınız için diğer kripto paralarınızın bulunmadığı bir ethererum adresine gönderirseniz daha iyi olur ve bu ethereum adresinde minimum 0.01 ETH olsun ve kayıt ettirmek istediğiniz EOS larınızı yine bu adrese gönderin, eoslarınızı burada göreceksiniz.

Buraya kadar yapmış olduğumuz işlemle eoslarımızı borsa yerine private keyi bize ait olan kendi cüzdanımıza aldık.

Şimdi kayıt işlemimize geçelim.

Eos resmi web sayfası https://eos.io sayfasına gidelim get eos butonuna basalım.

eos kayıt

Aşağıdaki pencere açılacak eos kayıt

Bu kutucukları işaretleyip ve continue diyerek devam edelim

Sayfada

Buy - register - claim bölümlerini göreceksiniz.

eos kayıt

Register sayfasına giriyoruz.

işleminizi hangi cüzdan üzerinden yapacaksanız bu cüzdanı seçmeniz istenecek. Biz myetherwallet üzerinden yapıyoruz.

Site üzerinde myetherwallet seçiyoruz.

eos kayıt

ve generate eos keys butonuna tıklıyoruz. Bir public key ve bir private key göreceksiniz.

eos kayıt

Evet blockchain ekosistemi içerisindeki herkesin bildiği gibi public ve private keyler sizin herşeyiniz lütfen bunları kaybetmeyin ve güvenli bir yerde saklayın. Private ve Public keylerimizi kaydettikten sonra bu site üzerindeki işlemimiz bitti bundan sonrası myetherwallet üzerinde devam edecek

Emin olmamız ve tekrar kontrol etmemiz gereken konular

1. Myetherwallet üzerinde seçtiğimiz ether adresimizde 0.01 ether olmalı.

2. Kayıt ettirmeyi düşündüğümüz eoslarımızı bu adrese gönderdik ve eoslarımızı cüzdanda görüyoruz.

3. eos.io üzerinden aldığımız eos public ve private keylerimizi not ettik.

Myetherwallet menüsünden contracts bölümüne gidelim buradan sağ taraftaki select existing contract bölümünden Eos-Contribution seçip Access diyelim.

eos kayıt

aşağıda açılan bölümden select a function dan register seçelim açılan bölümde key string bölümüne eos.io sayfasından almış olduğumuz public keyimizi yazalım.

eos kayıt

Lütfen dikkat Private key değil Public key yazılacak sonra aşağıdan Ledger wallet kutucuğunu işaretleyip connect to Ledger wallet diyelim.

eos kayıt

Daha sonra eoslarımızın bulunduğu ethereum adresini seçip unlock your wallet diyelim.

eos kayıt

Eos public keyimizin göründüğü ekran çıkacak write diyerek devam edelim.

eos kayıt

Açılan ekranda Amount to send ……. Bölümü 0, Gas limit bölümü 90.000 den fazla olmalı generate transaction diyerek devam edelim açılan ekrandan yes I am sure… diyelim transferi tamamlayalım ve tamam eos kayıt işleminiz oldu.

eos kayıt

Eğer yes I am sure dediğinizde hata alıyorsanız. Ledger Nano S cihazınız üzerinden etherum uygulamasına girip contact support kısmını yes yapmanız gerekiyor.

eos kayıt

eos kayıt

eos kayıt

eos kayıt

Kaydınız kontolü için https://etherscan.io sayfasını açın ve son üstte bulunan kısmına işlemi yaptığınız ethereum adresinizi girin ve Txhash bölümünde bulunan adrese tıklayın açılan bölümde input datayı görecekseniz burada convert to ascii ye tıklayın açılan pencerede kayıt yaptığınız EOS public adresinizi göreceksiniz. Ve 1 Haziran sonrası artık token değil, kendi blockchaini üzerinden yolunda EOS coin olarak olarak yoluna devam edecek olan EOS coinlerinizi 24 saat sonra görebileceksiniz.

eos kayıt

eos kayıt

eos kayıt

eos kayıt