Ledger Nano X ve Ledger Nano S ile Ekstra güvenli cüzdan oluşturma

Mevcut donanım cüzdanınızın (Ledger Nano S - Ledger Nano X) var olduğunu düşünerek, ekstra güvenli bir cüzdan yaratalım.

Mevcut cüzdan dan kastımız bir Ledger Nano S veya Ledger Nano X cüzdanını alıp açtığınızı ve yeni bir cüzdan kurmak istiyorum seçeceğini seçerek cihazın size verdiği 24 Kelimelik kurtarma kelimelerinizi güvenli bir yere (dijital bir ortama değil) yazdığınızı varsayıyoruz. Böylelikle bir seed bir cüzdan yaratmış oldunuz.

Öncelikle işlemlere başlamadan önce cihazın yazılımının güncel olduğundan emin olunuz. Ledger Live içerindeki menüden Manager bölümüne gelerek kontrol edebilir update değilse güncelleme yapabiliriniz.

Ledger cihazınından (Ledger Nano X / Ledger Nano S) settings bölümüne gidiyoruz buradan security kısmına ve burdan Passphrase kısmına gidiyoruz.

Navigate to Settings > Security > Passphrase

ekstra güvenli cüzdan

Sonra karşımıza çıkan uyarıyı (advanced feature) sağ tuşla geçip Set up passphrase seçeneğini seçiyoruz.

ekstra güvenli cüzdan

Burada önemli bir ayrıntı var karşımıza iki seçenek çıkacak

Attach to PIN : bu bize ikinci bir pin kodu seçme imkanı tanır ve bu ikinci pin koduyla gizli ve daha güvenli hesabımıza ulaşabiliriz ve önerilen budur.

Set temporary : Bu ise hali hazırda kullandığımız pin koduyla giriş sağlar buradan gizli hesabımıza ulaşmak için her defasında eklediğimiz kelimeyi girmemiz gerekir.

Attach to PIN diyerek devam edelim. Şimdi ilk pin kodumuzdan farklı ikinci pin kodu giriyoruz sonra onaylamak için bir kez daha giriyoruz. Sonra 100 karaktere kadar ilave parolamızı (passphrase) giriyoruz.

ekstra güvenli cüzdan

Sonrasında ilave parolamızı ( passphrase ) girebileceğimiz bölüme geleceğiz 100 hanelik bu kod harf, rakam ve diğer karakterlerden oluşabilir.

ekstra güvenli cüzdan

İlave parolamızı (passphrase) girdikten sonra son onay için ilk pin kodumuzu tekrar giriyoruz, Processing yazısı belirecek süreç işlem tamamlanır. Yukarıda son bölümde gördüğünüz bölüm açılacak ve tekrar ilk cüzdanınızdasınız.

Bunlara cüzdan A ve cüzdan B diyelim. Şuan aynı cihaz üzerinde PIN1 ve PIN 2 ile erişebildiğiniz 2 faklı cüzdanınız var.
İlk cüzdanınızdasınız cüzdanınınızı çıkartıp tekrar taktığınızda ve ikinci pin kodunuzu girdiğinizde ikinci hesabınıza ulaşmış olacaksınız.

Gelin buraya da detaylı bakalım.

Ledger Live ı açtınız ve ilk pin kodunuzla cihazınızı bağladınız (Ledger Nano X - Ledger Nano S) (Ledger cihazınızın içerisindeki uygulamaları silip yüklemenize gerek yok, aynı uygulama üzerinden hangi pin koduyla girerseniz o cüzdana ait varlığa ulaşırsınız.)

ekstra güvenli cüzdan

Şimdide ikinci pin kodunuzla girip cüzdan B yi bağladınız ve hesaplarınızı eklediniz.

ekstra güvenli cüzdan

Her iki cüzdanın verdiği adreslerin farklı olduğunu göreceksiniz. Tabiki ikiside size ait. ekstra güvenli cüzdan

ekstra güvenli cüzdan

ekstra güvenli cüzdan

ekstra güvenli cüzdan

Burada Cüzdan B yi gizli cüzdan olarak kullanacağınızı varsayarsak bu cüzdanı ledger Live account bölümünde tutmanıza gerek yok silip ihtiyaç halinde eklemeniz daha doğru bir kullanım olur.

Önemli notlar:

Unutmayın ki ilk 24 Kelimenizin üzerinde 100 karakterden oluşan 25. Kelimeyi eklediniz. Ve bu cüzdanınıza / cüzdanlarınıza ulaşmak için tüm bu bilgilerin tamamına ihtiiyacnız var (yani 24 kelime ile Cüzdan A ya, 24 Kelime + kendi eklediğiniz şifreyle Cüzdan B ye ulaşabilirsiniz) bu sebeple bu kelimelerin hepsini her zaman güvenli bir yerde (Dijital olmayan bir yerde) tutmanız gerekiyor.

Bu ekstra güvenlikli cüzdanınızı Ledger Nano S ve Ledger Nano X cüzdanlarınızın her ikisi içince kullanabilirisiniz.

Unutmayın "Private key sizde değilse kripto varlığınız size ait değildir."

Hakkı Pehlivan
Kurucu
bitcoincuzdanim.com

#Bitcoincuzdanim #Ledger Nano S #Ledger Nano X #Bitcoin