Kripto paralarda Blockchain Transferlerini nasıl görebilir / okuyabilirim?

Blockchain açık bir defterdir. Bu yapısı sayesinde Blockchain üzerinde yapılmış tüm transferler görülebilir ve izlenebilir.
Block explorer üzerinden yapılmış olan transfer geçmişlerini görebilirsiniz.
Transfer bilgisi içerisinde Transfer ID, göndereci ve alıcı adresleri ve ödenen transfer bedelleri yer alır.
Ledger Live uygulaması (Ledger Nano X - Ledger Nano S) içersinden Blockchain tarayıcısına direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Bilindiği gibi kripto paralar tamamiyle şeffaf yapı üzerine kurulmuştur. Fakat insanların çoğu bunu nasıl kullanacaklarını tam olarak bilemiyorlar. Bu yazımızda transferleri nasıl görebileceğinizi ve ödemelerinizi nasıl ispat edebileceğinizi göreceksiniz.

Bitcoin gibi kripto paralar, fiat paralarla kıyasladığınızda ne kadar özel ve şeffaf bir yapıya sahip olduğu açıkça ortadadır. Bu paraların altında yatan teknolojinin adı Blockchain dir. Dağıtık defter mimarisi olarak adlandırılabilir. Bu yapı ilgili blockchain içerisinde yapılmış tüm transferlerin kayıt altında tutulması anlamına gelir.

Geleneksel bankacılık siteminde bankada bulunan paranızla yapmış olduğunuz işlemler banka tarafından kayıt altına alınır ve işlemlerinizin detayını görmek istediğinizde banka bu kayıtları size sunar siz bankanın tuttuğu/sunduğu bilgilere güvenmek zorundasınızdır. Blockchain yapısında 3.bir tarafa güvenmenize gerek yoktur. Hemen hemen tüm kripto paralar açık blockchain mimarisini kullanılar ki bu yapı içerisinde yapılmış olan her bir transferin detaylarını her zaman görmek mümkündür.

Bu ne anlama geliyor ? Başkalarının sizden ne kadar daha zengin olduklarını görmenin dışında :) Bu özellik insanlara çok değerli bir şey daha sunuyor. İşlemlerinizin (para alma/gönderme) ispatlanabilmesi özelliği. Bu gönderim yapan veya alan kişi arasında çok değerli bir özelliktir. Birisinin size ödemenizi yaptım demesine rağmen ödemenizi almamış olmayı ve bunu ispat edememeyi istemezsiniz değil mi? Hem alan hem gönderen kişinin yapması gereken tek işlem Transfer ID si üzerinden durumu kontrol etmek.

Block Explorer : Bir Blockchain’in tüm geçmişini keşfetmek

Block Explorer

Bir Blockchainin Block tarayıcısına giriş yaparak bu blockchain üzerinden ilk işlemden itibaren tüm işlemleri görebilir hangi cüzdanda ne kadarlık bir bakiye olduğuna bakabilirsiniz.

Bir çok kripto para farklı blockchainler üzerinde çalıştığı için her biri için de farklı Block explorer bulunmakta.

Buradan bazılarına bakalım
– Bitcoin : blockchain.com & blockstream
– Ethereum & ERC20 tokens : Etherscan & Ethplorer
– XRP : Bithomp & XRP Charts

Block Explorer

1- Transaction Hash ID / Transfer kodu
Transaction hash aynı zamanda Transaction ID olarak da bilinir. Her bir gönderirinin kimliği / tanımlayıcısıdır. İlgili transfere özel yaratılmış bir kod dur. Eğer herhangi bir transferin detaylarını görmek isterseniz transaction ID sini girerek görmeniz mümkün.

2- The sending adress / Gönderen adres
Burada gönderen adresi görmek mümkün hatta bu adrese tıkladığınızda bu adrese ait bugüne kadar ki tüm para giriş ve çıkışlarını görmek mümkün.
Siz cüzdanınınızdaki adresinizden Bitcoin gönderirken bu adreste bulunan Bitcoinlerin tamamı adresten çıkar, göndermek istediğiniz miktar kadar göndermek istediğiniz adrese gider kalan ise sizin change adresinize geri döner.

Block Explorer

Şöyle bir örnekle burayı biraz daha açalım hesabınızda 1 Bitcoin var bunun 0.1 adedini arkadaşınıza göndereceksiniz. Bu gönderim işlemi sırasında adreste bulunan 1 bitcoin in tamamı adresten çıkar. Bunun 0.1 Bitcoinlik kısmı arkadaşınıza gider kalan 0.9 Bitcoinlik kısmı ise yine size ait olan başka bir adrese geri döner. Bu Bitcoin ve Bitcoin in çalışma prensibiyle çalışan kripto paralarda geçerlidir. Örneğin Ethereum ve XRP de bu durum geçerli değildir.

3. The fees / Ücretler
Hemen hemen bütün kripto para ağları transferler üzerinden bir ücret alırlar. Bitcoin de bu kripto paralardan birisidir transferler gerçekleştirilirken ödenen ücretler vardır. Bu bölümde bu işlem için ödediğiniz transfer bedelini görebilirsiniz.

4. The receiving adress / Alıcı Adresi
Bu kısımda gönderim yaptığınız adresi göreceksiniz bu adrese tıklayarak geçmiş işlemlerini görmeniz mümkün ayrıca bu kısımda yukarıda bahsedilen change adresinizi göreceksiniz.

5. Transaction’s status / trasnferin durumu
Bu kısımda bir transferin en önemli bölümü olan transferin durumunu görebilirsiniz. Bu kısımda bu transferin henüz her hangi bir doğrulayıcı tarafından doğrulanıp doğrulanmadığını görebilirsiniz.
“Uncorfirmed” yazısı henüz herhangi bir validör tarafından doğrulanmadığı anlamına gelir.
Minimum 3 konfirmasyon güvenli bir şekilde ödemeyi aldığınız anlamına gelir.

Ledger Live uygulaması Blockchain tarayıcıları ile senkronize olarak çalışır böylece balansınızı anlık olarak günceller ve en önemlisi transfer yaptığınız anda Transaction ID otomatik olarak size verir ve tüm transfer geçmişinizi görmenizi sağlar.

Hakkı Pehlivan
Kurucu
bitcoincuzdanim.com
#bitcoin #blockchain #kriptopara #Ledger Nano S #Ledger Nano X