Bitcoin Cash Fork, 15 Kasım 2020
Ne anlama geliyor? Ledger Kullanıcıları için önemli bilgiler
(Ledger NanoX - Ledger NanoS)

Bitcoin Cash (BCH )15 Kasım 2020 tarihinde ağda bir ayrılmayla sonuçlanabilecek tartışmalı bir çatallanmaya maruz kalacak.

Ledger, güvenlik sebebiyle, 12 Kasım tarihinden itibaren BCH işlemlerini geçici bir süre için durduracak.

Forktan sonra oluşacak zincirlerin hangisinin teknik ve ekonomik açıdan daha uygun olduğunu gözlemleyecek.

Gelişmeleri bildiriceğiz bu süre zarfında bizleri takip etmeye devam edin. Lütfen dolandırıcılık işlemlerine karşı dikkatli olun.

15 Kasım’da Bitcoin Cash (BCH) bir çatallanma sürecinden geçecek ve bir fikir birliğine varılamayacak gibi gönüyor. Ledger Kullanıcıları için durumu ele alalım.

Bitcoin Cash Çatallanması ; Şuna kadarki süreç

Bitcoin Cash ağı, fikir birliğine varılamayan bir çatallanma ile karşı karşıya ağ katılımcıları bir fikir birliğine varamadıkları için 15 Kasım 2020 tarihinde bir bölünme ile karşılaşılabilir.

Bu çatallanmanın sonunda daha öncekinde olduğu gibi iki farklı kullanılabilir ağ (BCH - BSV) ortaya çıkabileceği gibi sağlıklı olan sadece tek bir ağ da olabilir. Bunu zaman gösterecek.

Legder Kullanıcıları için Ne Anlama Geliyor
(Ledger Nano S - Ledger Nano X)

Güvenlik sebepleri gereği Ledger BCH işlemlerini 12 Kasım 2020 saat 07.00 (UTC) saati itibariyle geçici bir süre için durduracak. Bu BCH kullanıcılarının Replay Attacks adı verilen bir güvenlik açığı nedeniyle fonlarını kaybedilme ihtimaline karşı alınmış bir önlemdir. BCH işlemlerinin tekrar ne zaman başlayacağı ile ilgili şimdiden bir tarih belirtilmiyor. Bunun için çatallanmayı ve sonrasındaki süreci yakından takip ediceğiz.

Opsiyonlar Nelerdir
Bu noktada 3 farklı opsiyon var;
1. Opsiyon - Alı göndermeye devam işlemlerine devam etmek ; Bu süreç içerisinde Bitcoin Cash alıp - göndermeye etmek isterseniz. BCH lerinizi, bu süre içerisinde servis vermeye devam edecek platformlara taşıyabilir ve işlemlerinize buradan devam edebilirsiniz. Yine de hatırlatmak isteriz ki bu dönem içerisinde yapacağınız BCH işlemlerinin yukarıda bahsedilen riskini unutmayın.

2. Opsiyon Beklemek; En basit ve güvenilir seçenek, bu süreç sonuçlanıncaya kadar işlem yapmadan uygun zincir geri yüklenene kadar beklemek olacaktır. Private keyleriniz Ledger cihazınızda güvende olacaktır. Süreç sonuçlandığında BCH lerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

3. Üçüncü Parti uygulamaları ; Bu seçenekte Ledger cihazınız üzerinden BCH işlemlerine devam etmek istiyorsanız. Uygun 3. Parti cüzdanları üzerinden işlemlerinize devam edebilirsiniz örneğin Electron Cash gibi. (Henüz bu uygulamaların bu süreç içerisinde işlemlere devam edip etmeme kararını bilmiyoruz. Devam etmeleri durumunda bir seçenek olabilir ) Burada tekrar belirmek isteriz ki 3. Parti uygulamalarının bu süreç içerisinde işlemlere devam edip etmeyeceğini henüz bilmiyoruz ve ayrıca tekrar belirtmek isterizki yukarıda bahsetmiş olduğumuz risk burada da bulunmaktadır.

Bu içerikte yaklaşmakta olan BCH forku sırasında Ledger cihazının kullanılması durumlarını netleştirdiğimizi umuyoruz. Özet olarak 12 Kasım itibariyle Ledger BCH işlemlerini askıya alacak ve işlemleri tekrar ne zaman aktif edebileceğimizi netleştirmek için süreci takip edilip, gelişmelerile ilgil bilgilendirme yapılacak

Önemli : Bu gibi fork (Çatallanma) zamanlarında bir çok dolandırıcılık faaliyetleri artış gösterir lütfen bu gibi durumlara dikkat edin ve netleştirmeden/araştırmadan/kesinleştimeden her habere/bilgiye göre işlem yapmayınız.

Hakkı Pehlivan
Bitcoincuzdanim
#Bitcoin #bitcoincash #Ledger NanoS #Ledger NanoX

Kaynak : Ledger Academy