Bir Donanım Cüzdan Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli İpuçları
(Ledger Nano X - Ledger Nano S)

24 Kelimeden oluşan kurtarma ifadenizi asla hiç bir yerde - hiç kimseyle paylaşmayın

Kurtarma ifadenizi asla bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda bulundurmayın

Kurtarma ifadelerinizi kaybetmeyeceğiniz veya bir zarar görmeyeceğine emin olduğunuz bir yerde bir bir kağıda yazarak muhafaza ediniz.

Sadece Ledger cihazınızın kendi ekranında gördüklerinize inanın ve cihaz üzerinde görünen adresinizi ve transferlerinizi kontrol edin ve onaylayın.

Bilgisayarınızın veya akıllı telefonunuzun ekranındaki bilgilerin Ledger cihaz ile uyuşup uyuşmadığını her zaman dikkatle inceleyin bilgisayarınızın veya akıllı telefonunuzun her an bir siber saldırı alabileceğini unutmayın

Donanım cüzdanlar (Ledger Nano S - Ledger Nano X) kripto varlıkların sahipliği konusunda tüm yetkinin/gücün sizde olmasını sağlar. Unutmayın bu muazzam güç için aynı derecede sorumluluk gerekir; Kendi bankanız olmak asla sıradan bir durum değildir ve daim disiplin gerektirir. Bir donanım cüzdan kullanmak, sosyal mühendislik, fiziksel tehditler ve insan hatalarına karşı sizi yenilmez yapmazlar. Her zaman genel prensipleri uygulamalı ve bunları her zaman takip etmelisiniz.

24 kelimelik Kurtarma ifadesi
Donanım cüzdanınızı ilk kez başlatırken cihazınız size 24 kelime verir buna kurtarma ifadeleri (recovery phrase ) adı verilir. Bu 24 kelime private keylerinizin türetildiği okunabilir şifredir. Aynı zamanda başka bir Ledger cihazda veya uyumlu bir cüzdanda geri yükleme amaçlı kullanılabilir.

Bu 24 kelimelik kurtarma ifadeleri Ledger cihazının (Ledger Nano S - Ledger Nano X ) kendisi tarafından kullanıcıya özel olarak oluşturulur.

Genel Güvenlik İlkeleri :
İki önemli sebep ; Neden kurtarma ifadesine (24 Kelimeye) ihtiyacınız olabilir.

Legder cihazınızın (Ledger Nano S - Ledger Nano X) kaybolması veya bozulması gibi durumlarda, yeni bir cüzdan üzerinden kurtma ifadelerinizi geri yükleyerek tüm kripto varlıklarınıza ulaşabilirsiniz.
Kurtarma kelimelerinizi başka bir Ledger Nano S - Ledger Nano X cihazına girerek bir klon cihaz oluşturabilir ve birbirinden bağımsız olarak kullanabilirsiniz aynı zamanda bir yedekleme yapmış olursunuz.

Buradan çıkarabileceğiniz gibi 24 kelimeye ulaşan herhangi birisi, kripto varlıklarınıza anında ulaşabilirler.

Bundan dolayı bu husus çok hassas, son derece önemlidir; kurtarma kelimelerinizin doğru bir şekilde not alınıp güvenle saklanması sizin sorumluğunuzdadır.

24 Kelimenizi yazdığınız kağıdın fotoğrafını çekmeyin.
Akıllı telefonlarınız güvenli değillerdir. Daha da kötüsü fotoğraflarınızı otomatik olarak buluta yükleyebilirler.

Bu kelimeleri asla bilgisayar ve akıllı telefonunuza girmeyin
Sizin farkında olmadığınız, bilgisayarınıza tuş kaydedici kötü niyetli programlar yüklenmiş olabilir. Ayrıca bu kelimelerini bilgisayarınızda saklamak (şifrelenmiş olsa bile) bir donanım cüzdan kullanma amacını tamamen ortadan kaldırır.

24 Kelimenizi asla kimseye göstermeyin veya paylaşmayın
Bu kelimeleri birisiyle paylaşmanız demek bu kişinin sizin varlıklarınıza ulaşması demektir bunu her zaman hatırlayın.

Kurtarma Kelimelerinizi yazdığınız kağıdı güvenli bir yerde tutun
24 kelimenizi tuttuğunuz kağıdı güvenli bir yerde ve hatta mümkünse güvenli bir kaç farklı kopyayı farklı yerlerde tutun. Herhangi bir kayıp durumunda kripto paralarınızı acilen yeni bir cüzdana taşıyın.

Ayrıca, bir başka kritik nokta 24 kelimeyi sizin ilk defa yaratmış olduğunuzdan emin olmanızdır. Asla ama asla önceden yapılandırılmış bir cüzdan kullanmayın. Kendinizin (cihaz tarafından ilk defa sizin için) oluşturmuş olduğu bu 24 Kelimenin dünyada bir tek sizde olduğundan emin olun.

Genel Güvenlik İlkeleri
Bir hardware Wallet kullanmak ve kritik kurallara dikkat etmek sizi siber saldırılara karşı korur. Fakat gerçek dünyada fiziksel saldırı durumları da kritik düzeyde önemlidir. Bu sebeple;
Asla kimseye kripto para sahibi olduğunuzu söylemeyin.
Eğer sosyal medyada özellikle kripto para toplulukları içerisinde aktifseniz. Kendinizi anonim tutmanız kişisel bilgilerinizi paylaşmamanız önemlidir.
Eğer büyük miktarda bir kripto paraya sahipseniz ve bu miktarlarla her an işlem yapmıyorsanız bu kripto varlıklarınıza sürekli erişim yapmanıza gerek yoktur bu cüzdanınızı banka kasalarında saklayabilirsiniz. Küçük miktarlarınız için başka bir cüzdan kullanabilirsiniz.

Güvenlik Adımları alıcı adresinizi doğrulamak
Bir ödeme alacağınız zaman adresinizi karşı tarafla paylaşmanız gerekir, bu esnada herhangi bir saldırıya özellike “man in the middle attack." Olarak bilinen bir siber saldırıya maruz kalmamak için ekstra önlemler almak oldukça önemlidir. Saldırgan bir yazılım aracılığıyla, siz farkında olmadan sizin ekranınızı kontrol edebilir böylece size kendisine ait bir adres verebilir.

Bu sebeple bilgisayarınızın ekranında gördüğünüz adresle Ledger cihazınızın ekranında (Ledger Nano S - Ledger Nano X) gördüğünüz adresin aynı olduğunu kontrol ediniz ve doğrulayınız.

Bir Donanım Cüzdan Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli İpuçları

Özellikle Ledger cihazları ile uyumlu çalışan 3. Parti cüzdanlar kullanırken, öncelikle küçük miktarda bir test gönderimi yapmanızı ve işlemin başarılı olduğunu gördükten sonra asıl bakiyenizi göndermenizi öneriyoruz.

Adresi doğrulamak için güvenlik adımları
Herhangi bir yere bir transfer yapacağınız zaman birisine veya borsa hesabınıza, büyük bir ihtimalle bu adresi size gönderilen bir online platformdan veya bir browser üzerinden kopyalayacaksınız. Gönderim işlemini yapmadan önce kopyala / yapıştır aşamasında bir saldıraya maruz kalıp kalmadığınızdan emin olmak için adresi mutlaka tekrar kontrol edin.

Dijital/Kripto para ekosisteminde bir donanım cüzdana ( Ledger Nano S - Ledger Nano X ) sahip olmak kendi bankanız olmak anlamına gelir. Bunun belirli sorumlulukları vardır, bunu her zaman yerine getirmeli hiç bir zaman rehavete kapılmamalısınız.

Kural çok basit “Güvenmeyin - kontrol edin / Doğrulayın”

Hakkı Pehlivan
Bitcoincuzdanim
#ledgernanos #ledgernanox #kriptopara #bitcoin #bitcoincuzdanim
Kaynak : Ledger Academy