Kripto varlıklarınızı en güvenilir şekilde saklamanız için piyasadaki en güvenilir ve kullanımı kolay cüzdanlar olan  ledger Blue ve Ledger Nano S Hardware wallet (donanım cüzdan) ürünlere hızlı, güvenilir ve kolayca ulaşmanızı sağlıyoruz.

*bitcoincuzdanim.com ledgerwallet resmi Türkiye bayisidir.

 

Bitcoin Nedir ?

 

 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından (gerçek kimliği hala bilinmiyor, bir kişi veya bir grup) tarafından ortaya çıkarılan Bitcoin tüm Dünya’ya  bir makaleyle duyuruldu.

Bitcoin açık kaynak kodlu yazılımlardan oluşan dijital kripto paradır. Bitcoin’in dayandığı teoriler ve işleme şekli oldukça teknik içerikli olmasına rağmen kullanımı çok kolaydır.

2017 itibariyle 16  milyon BTC kullanımdadır. Bitcoin sistemi   2140 yılına kadar toplam 21.000.000 adet bitcoin üretilebilecek şekilde kodlanmıştır ve merkezi bir sisteme, bir kişiye ait olmadığı için bu durum değiştirilemez.

Bitcoin tamamen dijitaldir, fiziki bir temsili yoktur. Bitcoinler kişilerin cüzdanları arasında bir aracı olmaksızın transfer edilirler.

Bitcoin sahipleri gizli anahtarlarıyla ağa bağlanırlar ve işlemlerinin sahipliğini ispatlarlar, kendilerine ait değerleri harcayabilirler.

 

Bitcoin nereden/nasıl alınır ?

 

Bitcoin ve diğer kripto varlıklar borsalar üzerinden alınıp satılabilirler.

bitcoin alıp/satabileceğiniz borsalar

 

Bitcoinleri mi nerede tutabilirim?

 

Bitcoin ve altcoinler özel geliştirilmiş cüzdanlarda saklanırlar.

Bitcoin cüzdanlarını cebinizde/çantanızda taşıdığınız cüzdanların yerini almış elektronik cüzdanlar olarak düşünebilirsiniz.

Özel geliştilen cüzdanları akıllı telefonunuza

Bitcoin cüzdanınızı yükleyip bitcoin ile alış veriş yapmaya, bitcoin transfer etmeye hemen başlayabilirsiniz.

 *Herhangi bir cüzdanı oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, size verilecek olan güvenlik kelimelerini  ki bu genelde 12 kelimeden oluşur (donanım cüzdanlarda genelde24 kelime olur) mutlaka sırasıyla bir yere not etmenizdir . Bu kelimeleri bilgisayarınızdan ziyade bir kağıda not etmenizi ve güvenli bir yerde saklamanızı öneririz. Zira bilgisayarınızın veya cep telefonunuzun kaybolması, çalınması, bozulması veya hacklenmesi ya da uygulamanın silinmesi durumunda cüzdanınıza ulaşamayacaksınız . Bu durumda  ancak anahtar kelimelerinizle cüzdanınızı tekrar yükleyebileceksiniz.

Bitcoin ve altcoinlerinizi tutabileceğiniz en güvenli cüzdan Hardware wallet (donanım cüzdan) kullanınız.

 

Bitcoinimle alışveriş / transfer nasıl yaparım ?

 

Bitcoin mobil platformlarda basit iki adımla ödeme yapmanızı sağlar: tara ve öde. Kartınızı okuyucudan geçirmek, PIN kodu girmek ya da bir şey imzalamanız  gerekmez. Bitcoin ödemesi alabilmek için tek ihtiyacınız olan bitcoin adresinizi karşı tarafa iletmek veya  bitcoin cüzdan aplikasyonundaki QR kodunu size bitcoin ödemesi yapacak olan karşı tarafa göstermek bitcoin gönderecek olan kişi QR kodu tarayıp göndereceği miktarı yazar ve gönderir  veya bitcoinle alışveriş imkanı sağlayan bir işletmenin bitcoin QR kodunu taramak, göndereceğiniz miktarı yazmak ve göndermektir.

 

Bitcoin, transfer işlemlerini uçtan uca ağ bağlantısı ile gerçekleştirir, transfer işlemleri küresel işlem defteri olan Blockchain’e yazılarak onaylanır. Yeni bloklar blockchain bir matematik problemini çözmek için yarışan medenciler tarafından yazılırlar, başarılı madenciye yeni bir bitcoin hediye edilir.

 

 Hızlı uluslararası ödemeler

Bitcoinler Dünya’nın bir ucundan diğer ucuna dakikalar içerisinde transfer edilebilir. Bu süreci yavaşlatacak, transfer ücreti ödemenizi gerektirecek (çok küçük transfer ücretleri ödeminizi hızlandıracaktır)  veya transferi donduracak bir aracı kurum yoktur.

 

 

Sıfır veya düşük ücretler

 

Bitcoin çok düşük bir ücret karşılığında ödeme almanızı ve göndermenizi sağlar. Çok düşük ödemeler gibi bazı özel durumlar dışında mecburi ücretlendirme olmaz. İşleminizin daha hızlı onaylanması ve Bitcoin sistemini idare eden kişilerin hakkını vermek için olabildiğince yüksek miktarda gönüllü ödeme yapmanız önerilir.

 

*Genel bilgiler almak ve gelişmeleri takip etmeniz için aşağıdaki siteleri incelemenizi öneririz.

 

Bitcoin güncel fiyatlarını takip edebileceğiniz siteler

blockchain.org.tr

coinmarketcap.com

bitcoinaverage.com

bitcointicker.co

 

blockchain-bitcoin ve altcoinler ile ilgili güncel bilgilere ulaşabileceğiniz siteler

coin-turk.com

bitcoin.org/tr

coindesk.com

cointelegraph.com

 

bitcoin alıp/satabileceğiniz borsalar

bitkapital.com

btcturk.com

koinim.com

paribu.com

bitstamp.com

kraken.com

coinbase.com

gemini.com

poloniex.com

 

*bitcoin borsaları bulundakları ülkelerin yasa düzenlemeleri ve bankalarla aralarındaki ilişkiler sebebiyle zaman zaman para yatırma/çekme vb. sorunlar yaşamaktadır, bir çok borsa bu gibi durumları önceden kullanıcılarına bildirip, alınması gereken önlemler ile ilgili bilgiler vermektedir.  Bu sebeple sitelerin duyurularını güncel olarak takip etmenizi öneririz.

Bitcoin ve altcoinlerle ilgili bilgi alabileceğiniz Türkçe youtube kanalları

Alp Işık

Paranette

Bitcoin ve diğer coinler hakkında forum siteleri

reddit

cointalk

 

Önemli organizasyonlar

coindesk.com/events/consensus